שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
"יש להחזיר את מכשירי החיסכון לטווח בינוני-ארוך שהיו נהוגים פעם"
עו"ד נמרוד ספיר, מנכ"ל איגוד בתי השקעות, מאמין בהפקת לקחים ובלמידה מתמדת: "בעתות משבר במיוחד חשוב שהסוכן יגלה בקיאות בנתונים"
בתחילת משבר הקורונה חווינו מגמה של משיכה המונית של כספים מקרנות הנאמנות. רבים מהחוסכים הפסידו כספים רבים. מדוע זה קרה ואילו לקחים אפשר להפיק מתופעה זו כדי להגן על החוסכים ועל כספם בהמשך?

"בשיא משבר הקורונה, ועל רקע ירידות שערים חדות בשוק ההון, חלק מהציבור הישראלי מכר קרנות נאמנות בעשירות מיליארדי שקלים. ציבור זה, שנכנע לתחושת חוסר הוודאות הבריאותית והכלכלית ששררה באותה תקופה, הפסיד את גל העליות שהגיע מיד לאחר מכן ולמעשה 'קיבע הפסדים' (מכר בשפל, וככל הנראה, אם חזר לשוק, זה קרה במחיר גבוה יותר).

"במקביל למה שהתרחש בשוק קרנות הנאמנות, לא ראינו אירוע דומה בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות. מנתוני מרץ-אפריל 2020 ראינו מעט פדיונות בקופות הגמל וקצת מעבר של חוסכים ממסלולים בסיכון גבוה ומסלולי מניות למסלולים סולידיים יותר, בסך־הכל במיליארדי שקלים בודדים.

"בניתוח הסיבות להתנהגות השונה בשני מוצרי החיסכון, אפשר לייחס זאת קודם־כל לכך שקרנות הנאמנות נתפסות כחיסכון לטווח קצר, בעוד שהציבור הפנים שקופות הגמל וקרנות ההשתלמות הן חיסכון לטווח בינוני-ארוך. מעבר לכך, פעילות הסוכנים, היועצים הפנסיוניים ומערכי השימור אצל הגופים המוסדיים מנעה במפורש הפסד בעבור עשירות אלפי משפחות כתוצאה מקבלת החלטה אימפולסיבית על רקע הירידות באותה תקופה.

"ולכן, הלקח העיקרי למען ציבור החוסכים הוא שצריך להפנים את הלקח ממשברי העבר, אשר לפיו השקעה בשוק ההון צריכה להימדד לאורך זמן וכי לרוב, לשוק נטייה לתקן עצמו לאחר משברים גדולים. לא בכדי קבע וורן באפט ש: 'שוק ההון הוא מכשיר להעברת כסף מחסרי הסבלנות לסבלניים'.

"לקח נוסף הוא שייתכן שצריך לבחון החזרה של מסלולי חיסכון שמתמרצים את הציבור להשאיר את החיסכון לאורך תקופה ארוכה, כמו קופות הגמל הישנות שבהן היה תמריץ מס לציבור שלא לפדות אותן במשך 15 שנה".

מהו תפקידם של הסוכנים בהגנה על החוסכים מפני תופעה דומה בעתיד?

"לדעתי, תפקיד הסוכנים בעתות משבר הוא להעניק את היעוץ המיטבי ולשמור על החוסכים מפני טעויות. הקשר האישי של הסוכן עם העמית הופך את תפקיד הסוכן ברגעי משבר לקריטי אפילו יותר מבימי שגרה. כמובן שעל הסוכן להתייחס לצורכי הלקוח, כשברור שהטיפול בלקוח שקרוב לפנסיה שונה מלקוח צעיר בעל אופק השקעה של עשירות שנים.

"בעתות משבר במיוחד חשוב שהסוכן יגלה בקיאות בנתונים כדי להראות לציבור מה קרה ב-2008 (כשהשוק ירד ותיקן מהר), ואותו הדבר ב-2020. בזמנים מעין אלה על הסוכן לחבוש את הכובע של 'הפסיכולוג הפיננסי' ולהפגין תכונות של ידע ומקצועיות, לצד היותו קול מרגיע להימנעות מצעדים פזיזים. בסוף, במקרים רבים, אין תחליף לקשר ולהיכרות של הסוכן עם הלקוח".

האם חל שינוי ביחס של ציבור החוסכים לסוגיית החיסכון לטווח הבינוני? מדוע מוצרים אלה חשובים וכיצד אפשר להגדיל את כמותם ותפוקתם?

"הקורונה חידדה לכולנו את הצורך להיערך מראש לתרחישי קיצון והוכיחה לכולם את החשיבות ב'כרית ביטחון' במהלך החיים. הציבור הבין את החשיבות הרבה בחיסכון לטווח בינוני־ארוך, חיסכון שמאפשר לצבור תשואה בטווח זמן מספק שיאפשר גם לראות תוצאות משמעותיות.

"בתחילת שנות ה-2000 ביטל האוצר לציבור החוסכים בכמה צעדים את האפשירות לחסוך בקופות הגמל ה'ישנות', שכללו הטבות מס ניכרות ונתנו מענה הולם לצורך של הציבור בחיסכון לטווח בינוני. אף שבשנת 2016 'תיקנו' במקצת את השלכות המהלך כשהאוצר יצר את קופת הגמל להשקעה, שהיא מוצר חיסכון טוב, הרי שעדיין הטבות המס בקופת הגמל להשקעה אינן מתקרבות לאלו שהיו בקופות הגמל הישנות וכך גם התמריץ לחיסכון נותר נמוך בהרבה.

"כשמסתכלים על מוצרי חיסכון לטווח בינוני כיום ישנן קודם כל קרנות ההשתלמות, שהן כידוע מוצר עם הטבות מס שאין כדוגמתן במוצרי החיסכון, ומעבר להן ישנן קופת הגמל להשקעה, שהיא מכשיר החיסכון הטוב ביותר אחרי קרנות ההשתלמות, ופוליסות החיסכון. הציבור יכול גם לחסוך באמצעות מנהלי תיקים או להשקיע בעצמו במוצרי השקעה בשוק כמו קרנות מחקות, קרנות נאמנות וקרנות סל.

"כל אחד צריך לבחור את מכשירי החיסכון המתאימים לו מבחינת העלות והתועלת ואופק החיסכון".

"הצלחה של קופות הגמל להשקעה ניכרת לכל"

בשנת 2008 נאסרה הפקדה לקופת גמל הונית ובכך למעשה הקיץ הקץ על קופות חיסכון אלה. האם היה זה מהלך נבון והאם יש מקום לשוב ולשקול את החייאת הקופות הללו?

"קופת הגמל ההונית, שההפקדה אליה נאסרה, היא מוצר חיסכון שאפשר לשכירים ולעצמאים לחסוך לטווח הבינוני־ארוך. המאפיין המשמעותי ביותר של קופת הגמל ההונית היה האפשרות למשוך ממנה את הכסף בבת־אחת, כלומר כסכום חד־פעמי, מבלי לשלם על כך מס. לאזרחים רבים יש עדיין כספים מהקופות ההיסטוריות האלה. היום, כידוע, אין מוצרים דומים, פרט, כמובן, לקרנות ההשתלמות.

"אני סבור כי המהלך בתחילת שנות ה-2000 היה מהלך נכון מטעם האוצר על רקע הצורך להעלות את שיעורי התחלופה וגובה החיסכון הפנסיוני שיהיה לציבור עם הפרישה. במסגרת המהלך של האוצר הוחלט לנתב את הטבות המס שהיו בקופות הגמל אל החיסכון הפנסיוני ובמקביל, לחייב בהגדלת ההפקדות לפנסיה של הציבור.

"ממרחק של 15 שנה נכון לעצור ולבחון אם ההחלטה לבטל לגמרי את כל התמריצים לחיסכון לטווח בינוני ולנתבם לפנסיה הייתה החלטה נכונה. האם לא נכון שלציבור יהיה גם חיסכון ל'חיים עצמם'? היעדרן של אלטרנטיבות השקעה הוביל לכך שחסכונות הציבור מנותבים לאפיקי השקעה אחרים, כדוגמת רכישת דיור, שבין היתר, גורמים לעליית מחירי הדיור.

"צריך לזכור שחשבונות העו"ש של הציבור הגיעו לשיא של קרוב לכ-600 מיליארד שקלים, לעומת כ-350 מיליארד בלבד ערב הקורונה. הציבור מחפש כלי השקעה ולכן יש להחזיר את מכשירי החיסכון לטווח בינוני-ארוך שהיו נהוגים פעם, לרבות הטבות המס שהיו בקופות הגמל הישנות".

קופות גמל להשקעה הן כלי מוצלח לטווח הקצר אך תקרת סכום ההשקעה בהן לא גבוהה במיוחד. האם יש מקום להגדיל את התקרה? האם יש בכך גם סיכונים?

"נתחיל בכך שההצלחה של קופות הגמל להשקעה ניכרת לכל. בהתבסס על ה'גמלנט', בקופות הגמל הצטברו כבר למעלה מ-36 מיליארד שקלים (נתוני מרץ 22'). קופת גמל להשקעה, כידוע, היא מכשיר מוצלח, שמאפשר ניהול באמצעות מומחים של בתי ההשקעות בדמי ניהול תחרותיים מאוד. התשואות של המוצר שקופות לחלוטין לציבור ומדווחות באופן שוטף, בניגוד למכשירי חיסכון אחרים. הקופה היא מכשיר השקעה נזיל לחלוטין אשר מציע הטבת מס למי ששומר את הכסף עד לגיל פרישה. יתרון חשוב נוסף הוא הניוד, המאפשר לנייד בין היצרנים ללא חסמי מעבר ובהליך פשוט. כמו כן, כידוע, העמית יכול לקחת הלוואה על חשבון הקופה וגם זה יתרון גדול שלה. כל אלה הופכים את קופת הגמל להשקעה למוצר החיסכון המשתלם ביותר.

"ולכן, על רקע הצטברות הכספים בחשבון הציבור, נכון בהחלט להעלות מאוד את תקרת ההפקדות השנתית בקופת הגמל להשקעה, אשר עומדת על כ-72 אלף שקלים ל-2022 וצמודה למדד. אין סיבה להגבלה זו, שפוגעת בציבור בכך שכספו נשחק לאיטו בחשבונות העו"ש".

"לאורך שנים ייצר שוק ההון תשואה גבוהה מזו של שוק הדיור"

אחת הסיבות לעלייה התלולה במחירי הנדל"ן היא החיפוש המתמיד אחרי דירות להשקעה, לא אחת על חשבון אפיקי השקעה וחיסכון אחרים. כיצד יכולה המדינה להעניק תמריץ למשקיעים להשקיע בערוצים אלטרנטיביים שונים ובשוק ההון?

"עליית מחירי הדיור היא תופעה עולמית שהמתדלקים העיקריים שלה הם הריבית הנמוכה, היעדר אפיקי השקעה אלטרנטיביים והצטברות חסכונות הציבור. הירידה בצריכה הפרטית שכפתה עלינו הקורונה, לצד הזרמות גדולות של מזומנים מצד הבנקים המרכזיים, תרמו אף הן לעליה במחירי הדיור, כאשר חשוב לזכור שלהשקעה בדירה נלווים מאפיינים פסיכולוגיים הנובעים מיכולת ה'החזקה' הפיסית בנכס (בניגוד, לדוגמה, לניירות ערך). יתרה מכך, על רקע האינפלציה, דירה נתפסת כמפלט מסוים לשמירה על ערך הכסף, בניגוד, למשל, להחזקת מזומן, שערכו נשחק. כל אלה דוחפים את הצרכנים והמשקיעים לקנות דירות, וכשרואים את חוסר היציבות בשוק ההון, יש מי שטועים ומתפתים לחשוב כי בניגוד לשוק ההון, מחירי הדיור תמיד יעלו ולכן נחשבים השקעה יותר "סולידית" ובטוחה.

"הפתרון לעליית מחירי הדיור נמצא קודם כל בצד ההיצע באמצעות קידום צעדים להגדלת כמות יחידות הדיור המתוכננות, הסרת חסמי תכנון וביצוע ועוד. לצד זאת, יש חשיבות גם לתפקיד שממלאים הנושא המוניטרי ושוקי ההון ביחס לעליית מחירי הדיור. לצד הזוגות הצעירים המחפשים דירה ראשונה למגורים, קיים פלח אוכלוסייה רחב אשר קונה דירות לצורך השקעה, ובוחן אותה אך ורק על-פי התשואה שתשיא לו. בעבור אלה, הכרחי שהממשלה תבחן כלים שיעניקו לאותו ציבור אלטרנטיבות השקעה אטרקטיביות לטווח הבינוני, כדוגמת החזרת קופות הגמל ההוניות ומוצרי השקעה אחרים.

"במחקרים רבים הוכח כי לאורך שנים ייצר שוק ההון תשואה גבוהה מזו של שוק הדיור. כעת נותר לקבוע תמריצים - תמריצי מיסוי ותמריצים אחרים - לצד יצירת כלי השקעה חדשים וחיזוק כלי ההשקעה הקיימים באופן שיתמרץ הסטה של חלק מהסכום האדיר שצבר הציבור בקורונה גם לחיסכון והשקעה בשוק ההון ובכלי השקעה אחרים ולא רק לרכישת דירות ול'ניפוח' מחירי הדיור באופן שיש לו השלכות חברתיות מסוכנות".

בתי ההשקעות נכנסו לתחום הפנסיה בשנים האחרונות. כיצד אתה רואה את השפעתם על השוק?

"בתי ההשקעות נכנסו לשוק הפנסיה בשיעור ניכר בשנת 2016 בעקבות רפורמת קרנות הפנסיה הנבחרות, ואני שמח שרק בשבועות האחרונים נכנסו שני בתי השקעות נוספים לתחום הפנסיה - מור ואינפיניטי. הם הצטרפו למיטב ולאלטשולר שחם, שנמצאים בשוק כבר מספר שנים.

"מנתוני רשות שוק ההון רואים בשנים האחרונות ירידה עקבית ומשמעותית בדמי הניהול בעבור העמיתים בפנסיה, הן ביחס לדמי הניהול מהצבירה, הן ביחס לדמי הניהול מההפקדות. במקביל, רואים גם ירידה עקבית בריכוזיות בשוק, ועלייה של כל מדדי התחרות. זוהי בשורה חשובה לציבור ואני בטוח שההשפעה החיובית של בתי ההשקעות על התחרות בפנסיה תימשך ושהציבור רק ירוויח מכך.

"עם זאת, אני רוצה בהזדמנות זאת לציין תופעה שקיימת בכל שוק החיסכון הפנסיוני ומחייבת טיפול דחוף של המדינה. בעיניי, חובת ההפקדה לפנסיה שהנחילה המדינה לציבור כולו הייתה נכונה. תמריצי המיסוי שנקבעו ביחס לחיסכון הפנסיוני, לצד חובת ההפקדות, יובילו לכך שלציבור תהיה פנסיה גבוהה יותר כשיפרוש. ואולם, אנו מזהים התפתחות תופעה מדאיגה בקרנות הפנסיה: אלפי עובדים שמפקידים לפנסיה, ככל הנראה מהשכבות המוחלשות, מושכים בתדירות גבוהה את כספי החיסכון הפנסיוני ומשלמים את הקנס הגבוה שקבעה המדינה. נוסף על כך, כיוון שרבים מהם משתכרים מתחת לתקרת המס או עם מס שולי נמוך מאוד, רובם אינם נהנים כלל מיתרונות המיסוי בעת ההפקדה לקרן.

"זוהי תופעה חברתית מסוכנת בשני היבטים: האחד, היכן שישנה אוכלוסייה הזקוקה לתוספות הכנסה לצורכי מחייה אני סבור שחובה על המדינה לסייע לה במישרין ולא על חשבון כספי הפנסיה שלה; השני, כשתגיע אוכלוסייה זו לגיל פרישה לא יוותרו לה חסכונות פנסיוניים כיוון שמשכה אותם מוקדם מדיי, בניגוד לתכלית חוק 'פנסיה חובה'. מה הואילו אפוא חכמים בתקנתם?

"על המדינה לאסור משיכת כספי פנסיה בטרם עת וכן למצוא פתרון כולל ודחוף לאותה אוכלוסייה המושכת כיום את כספי הפנסיה שלה לצורכי מחייה. האחריות לפתרון הכולל של הבעיה החברתית הקשה הזו צריכה ליפול על כתפי הממשלה ולאו דווקא על רשות שוק ההון. זוהי סוגיה תקציבית לא פחות ממה שהיא סוגיה רגולטורית".

שיח עם הרשות לשיפור מנגנוני קליטת הכספים והתהליכים התפעוליים

ולסיום, מהן הבעיות המאפיינות את ממשק המעסיקים והסוגיות התפעוליות בשוק הגמל וכיצד פועל האיגוד בהנהלתך כדי לשפר אותם?

"בשנים האחרונות מתקיים דיאלוג אינטנסיבי של האיגוד עם הרשות למען שיפור תהליכי העברת המידע והתהליכים התפעוליים אצל החברות המנהלות, בכלל זאת הצפת קשיים רגולטוריים והצעות לעדכון מנגנונים ודרכי העברת המידע, ובפרט ביחס לנושא ההפקדות וממשק המעסיקים.

"אנחנו שותפים לחזון הרשות במהפכת ה-API שהיא מובילה, ומקווים שהתהליך יביא ליעילות בדרכי העברת המידע וביצוע הפעולות ויקדם את השוק. התהליך יארך זמן אבל אנו סבורים כי הוא הכרחי - בעבור החברות, בעבור הסוכנים ובעיקר בעבור הלקוחות והעמיתים. רפורמת ה-API מתבצעת גם בשוק החיסכון לטווח ארוך ותצעיד את השוק קדימה.

"במקביל, אנו מנהלים גם שיח עם הרשות לשיפור מנגנוני קליטת הכספים והתהליכים התפעוליים באופן שיקל על החברות והסוכנים. בין היתר, הקלות בעבור מעסיקים קטנים בנוגע לתהליכי העברת המידע ביחס להפקדות וכלל הפעילות מול הגוף המוסדי. אנחנו שואפים לפישוט התהליכים ולצמצום כמות התקלות. זו מלאכה מורכבת והיא מעסיקה את האיגוד לא מעט בתור הקול של בתי ההשקעות בנושא.

"לצד זאת, אנו מצויים בתהליך בלתי פוסק מול הרשות לבחינת כמות הניירת והמכתבים המועברים לעמיתים. ההוראות הנוכחיות מחייבות חברות במשלוח מכתבים מיותרים, שאינם תורמים מאומה לציבור וספק אם העמית מבין אותם כלל.

"אני שמח כי בנושא זה ואחרים קיימת אוזן קשבת אצל הרשות, גם אם אנחנו לא תמיד מסכימים. יש תמיד נכונות לקשב וזה חשוב".

• הריאיון פורסם לראשנה במגזין מיוחד של עדיף לרגל ועידת הסוכנים והיועצים ה-14 – 21.06.2022

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית