שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
"הכוכב החדש" בגלקסיית שוק ההון
השקעות אלטרנטיביות תופסות נפח הולך וגדל בעולם שוק ההון | אף שזהו תחום מורכב שעלול להרתיע | בכלים נכונים יידע הסוכן לשייט בו בבטחה
אז מהן השקעות אלטרנטיביות?

במדינת ה"כאן ועכשיו" בואו נדאג לשמירת הכיסוי הביטוחי שלנו לפני שנתעורר ונגלה שכבר מאוחר
15/10/2020
זה חשוב לא רק כדי לשמור על הפנסיה העתידית, אלא כי בקרנות הפנסיה/ביטוח מנהלים קיימים רכיבים נוספים שידאגו לנו שלא נגיע לפת לחם או שנהיה תלויים בחסדיה של המדינה
אם פעם היה תיק השקעות הממוצע מורכב בעיקר ממניות, איגרות חוב וקרנות סל, בשנים האחרונות הולכת וגדלה מידת הפופולריות של השקעה במכשירים פיננסיים אלטרנטיביים, חליפיים, כמו קרנות גידור, אנרגיה ירוקה, קרנות נדל"ן, טכנולוגיה, תשתיות, אשראי צרכני, קנאביס, פארמה, פינטק ועוד. תחומי ההשקעה של הקרנות מגוונים כל־כך, עד שלאחרונה אף נכנס אחד מבתי ההשקעות כשותף לקרן המתמחה בהשקעות בסרטים.

נוסף על כך, על רקע התחרות הגבוהה וריבוי המכשירים בתחום, לקוחות יכולים להיחשף להשקעות אלטרנטיביות בסכומים נמוכים יותר - של 300-400 אלף שקלים השקעה מינימלית (כאשר בתחום ההלוואות החברתיות P2P אפשר להשקיע אף בפחות מזה). בישראל ובעולם קיים כסף פנוי רב כשרצון המשקיעים הוא להשיג תשואה תנודתית־פחות מאשר בשוק ההון. רבים מודעים לכך כי את התשואות הגבוהות של שנת 2021 יהיה קשה לשחזר, כאשר הרבעון הראשון של שנת 2022 המחיש זאת היטב. המשקיעים מבינים כי השקעה מחוץ לבורסה סובלת מתנודתיות פחותה והקרנות האלטרנטיביות עשויות להיות פתרון טוב לפיזור סיכונים, סיכוי לתשואה גבוהה יותר וחלוקה של דיבידנדים באופן קבוע (בחלק מהמוצרים). אך לצד יתרונות ההשקעה באפיק זה קיימים גם חסרונות, כאשר החיסרון הבולט הוא שהן נחשבות השקעה בסיכון גבוה, ללא רגולציה, עם שקיפות נמוכה יותר וכן נזילות פחותה בעבור המשקיע לטווח הקצר. זאת כיוון שמדובר בהשקעות לטווח של בין שנתיים לארבע שנים ואף יותר.

אז מה עושה סוכן שמתלבט מהו המוצר האלטרנטיבי המתאים ביותר?

בודק. ראשית, חשוב לסוכן להבין אם קיים פוטניאל לשיווק המוצר ללקוחות: האם קיימים בסוכנות לקוחות בעלי הון כספי הדרוש לפיזור השקעותיהם והאם הם פתוחים לשמוע על מוצרים חדשים שקיימים בשוק?

לומד. בשנים האחרונות נכנסו בתי ההשקעות וחברות הביטוח כשותפים בקרנות אלטרנטיביות והם מעניקים תמיכה ויעוץ בעזרת מנהלי פיננסים מומחים בתחום. קיימים וובינרים שונים של מומחים בתחום המיועדים לסוכני ביטוח וללקוחות פוטנציאליים וכן פודקאסטים שאותם מפיקים הגופים הפיננסיים, ובהם מנהלי הקרנות מציגים את אפיקי ההשקעה השונים ומסבירים על יעדי התשואה הצפויים. הסוכן חייב להביא ללקוחות את המוצרים החדשים ביותר בשוק ולכן חשוב שיבין היטב מהו ההבדל בין אפיקי ההשקעה השונים, מהן קרן P2P, קרן פרייבט אקוויטי, קרן חוב, קרן נדל"ן ועוד. זכרו: גם אם בעבור הלקוח זה נשמע כמו סינית, אסור שזה יישמע כמו סינית גם לכם! הלקוח סומך עליכם שתובילו אותו בנושאים פיננסיים שונים ואפיקי ההשקעה האלטרנטיביים רלוונטיים היום לקהל גדל של לקוחות.

מאמין. אם הסוכן לא יאמין במנהל הקרן, באפיק ההשקעה ובכך שהמוצר יכול להתאים ללקוח בגיוון תיק ההשקעות שלו - הסוכן לא יוכל להמליץ על המוצר ללקוח. איש אינו מצפה מהסוכן להבין את כל מוצרי ההשקעה האלטרנטיבים, אך חשוב שהסוכן יבין את הפונטציאל בקרן ואת הסיכון הכרוך בה על מנת להעביר את המידע בצורה תקינה ללקוח.

נעזר. לפי הצורך, יפנה אותך מפקח מטעם בית ההשקעות (יפנה רק לחברות שעובדות עם אותו בית השקעות) למנהל הפיננסי האחראי על שיווק המוצרים האלטרנטיביים בגוף הפיננסי וילווה אותך במהלך הפגישה עם הלקוח. לעיתים הוא אף ייפגש עמו באופן עצמאי כחלק מהשירות שאותו הוא נותן לסוכן הביטוח.

נזהר. קרנות אלטרנטיביות הן מוצר השקעה מצוין, בעל פוטנציאל ואפשירות לרווחים נאים. אך יש גם קרנות מסוכנות ולכן התאמתן ללקוח חייבת להיות מדויקת. אם אינך בטוח כי תוכל לשווק את המוצר היטב ללקוח או להחתימו על טופסי ההצטרפות לפי כללי הרגולציה הנוקשים, מומלץ לוותר ולתת לאיש מקצוע שמתמחה בכך לעשות זאת. עדיף להזהר מאשר להצטער.

ולסיום: האם השקעות אלטרנטיביות אכן צריכות להיות המוצרים החדשים של עולם ההשקעות? עוד מוקדם לדעת. מה שבטוח הוא שסוכן הביטוח שנפגש עם לקוחותיו ומכיר את צרכיהם הפיננסיים צריך להכיר גם את עולם ההשקעות האלטרנטיביות ולדעת להציע את אפשירות ההשקעה בהן ללקוחות בעלי ההון הדרוש תוך־כדי בירור צרכים מקיף ובחינת אפיון הלקוח שלהם.

• הכותבת היא בעלת סוכנות ביטוח וילצ'ינסקי - ביטוח פנסיה ופיננסים, סגנית יו"ר הוועדה הבין־דורית וחברה בוועדת הפיננסים בלשכת סוכני הביטוח

•• המאמר פורסם לראשנה במגזין מיוחד של עדיף לרגל ועידת הסוכנים והיועצים ה-14 – 21.06.2022

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית