אפעל 4, קריית אריה, פתח תקווה, 49512
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
 
רפואת העתיד והביטוח הפרטי
בשנים האחרונות הרפואה עוברת מניתוחים פולשניים לניתוחים מינימום פולשניים, שפעמים רבות אינם כלולים בסל הבריאות ובשב"ן | סעיף ברות ביטוח בפוליסה יכול להציל חיי מבוטחים בתמורה לתוספת פרמיה בלבד
אביר שנפצע בימי הביניים - מה היו סיכוייו להחלים? קרוב לוודאי שהיה נפטר לאחר יום או יומיים בגלל איבוד דם, זיהום או טיפול לא מתאים. כיום, כ-1,000 שנים לאחר תקופה זו, מהם סיכוייו של אביר שכזה להישאר בחיים? סביר להניח שהיה מקבל עירוי לווריד, עובר סדרת טיפולים וניתוחים, ומחלים לאחר מספר ימים.

ניתוחים בוצעו כבר לפני מאות שנים ובמהלך מאה השנים האחרונות הרפואה התקדמה והתפתחה. ב-7-10 השנים האחרונות "אנו עדים להתקדמות אקספוננציאלית", כך לדברי פרופ' אריה אורנשטיין, מנהל המרכז לטכנולוגיות המתקדמות במרכז
הרפואי שיבא. "מה שמשתנה היום זהו קצב השינוי. אנו קמים בבוקר ומה שהיה אתמול בערב כבר לא אקטואלי".

כולנו מכירים את ההגדרה של 'ביצוע פעולה פולשנית וחודרנית' להגדרת ניתוח בפוליסות הבריאות. כיום עולם הניתוחים עובר מהפך ומניתוחים פולשניים עוברים לניתוחים מינימום פולשניים באמצעות רובוטים. "הדה-וינצ'י" הינו אחד החדישים שבהם, מערכת רובוטית המאפשרת לנתח חולה בפועל, כאשר הרובוט מיישם את הנחיות המנתח שיושב מול מסך תלת מימדי.

ה"דה-ויצ'י", שהחל כפיתוח של סוכנות החלל האמריקאי (נאס"א) במטרה להגיש סיוע רפואי לאסטרונאוטים בחלל, משמש לניתוחים לפרוסקופים, בהם מוחדרת לגוף מצלמה זעירה דרך מספר חתכים קטנים המשדרים תמונת וידאו למסך. באמצעות ג'ויסטיק ודוושה מבצע הרופא המנתח פעולות ניתוח עדינות ומרוכבות באמצעות המכשירים שהרובוט אוחז בהם. כיום הוא משמש בעיקר לניתוחים להסרת הערמונית, כריתת רחם, ניתוחי כליות וכיס המרה.

במקרה של אירוע רפואי ניתן לקבל פתרון זה באמצעות השב"ן באופן חלקי - השימוש בטכנולוגיה אינו מובטח וקבלת הטיפול יכולה להיות לאחר המתנה ממושכת. פעמים רבות ביצוע ניתוחים מסוג זה דורש מיומנויות רבות הנמצאות רק במרכזים רפואיים ייחודיים בעולם ובעלות של עשרות ומאות אלפי דולרים. רק לקוח עם ביטוח רפואי הכולל ניתוחים בחו"ל זכאי לקבל שיפוי לניתוחים מסוג זה.

רובוט נוסף שנמצא בשלבי פיתוח מתקדמים הינוROBOCAST , רובוט מיניאטורי בעל חיישן שיוחדר למוח ובשילוב שני רובוטים נוספים יסייע למנתחים לבצע פעולות עדינות כמו נטילת ביופסיה כחלק מאבחון גידולי מוח, יסייע לטיפול בדלקות מוחיות, צריבת אזורים פגועים במוח ובגירוי מוחי עמוק -שיטה המקובלת כיום לטיפול בהפרעות תנועה מסוג פרקינסון. על ידי רובוט זה מקווים החוקרים לצמצם את הסיכון לפגיעה באזורי מוח חיוניים המלווה כיום כל ניתוח מוח. הרובוט יוחדר דרך חור זעיר בגולגולת ורגישותו אמורה להיות גבוהה פי עשרה מזו של יד מנתחת אנושית.

מגבלות השב"ן וחשיבות ברות הביטוח
בשנים האחרונות, התפתחות מהותית נוספת הינה המעבר מניתוחים פולשניים לניתוחים לא פולשניים. מערכת חדשה, שפותחה על ידי חברת אינסטייק בשיתוף עם המרכז לטכנולוגיות מתקדמות בביה"ח שיבא, מאתרת גידולים באמצעות MRI וממקדת בהם אנרגיית אולטרסאונד הצורבת אותם.

"הטיפול משמש להסרת שרירנים ברחם ולהשמידם תוך שניות מועטות בעזרת החום", מסביר ד"ר ירון רבינוביץ מהמרכז הרפואי שיבא. "הטיפול מחליף את הטיפולים שהיו עד כה, הכוללים התערבות כירורגית פולשנית כגון כריתת הרחם או המיומה, כמעט ללא תופעות לוואי, בהחלמה מהירה יחסית".

שיטה זו משמשת כיום גם להסרת גידולים בשד, בעצמות ובמוח ולאחרונה אף בכבד, למרות המורכבות הרבה לטיפול בו עקב תנועתו בתוך הגוף.

גם כאן, אין פתרון כולל לטיפול ברפואה הציבורית ובמסגרת השב"ן. רק מבוטחים עם פרק הכולל טיפולים מחליפי ניתוח זכאים לשיפוי בגין טיפול זה, חשוב לוודא שפרק זה כולל גם טיפולים בחו"ל, שכן לא תמיד ניתן לבצעם בארץ.

עם קצב השינויים הגדול שעובר עולם הרפואה השאלה המתבקשת היא כיצד ניתן לדעת שלקוח שרכש ביטוח בריאות יהיה זכאי לטיפולי רפואה עתידיים שמתפתחים מדי יום? פתרון לבעיה זו הוא ברות ביטוח המאפשר מתן רצף ביטוחי לתוכניות ביטוח חדשות המשדרגות את הכיסוי הקיים בהצטרפות ללא חיתום מחדש וללא תקופת אכשרה, בתוספת פרמיה בלבד.

רפואה מונעת ורפואת העתיד

תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם ובממוצע עומדת על 78.9. התפתחות הרפואה המודרנית ובכללה הרפואה המונעת, הכוללת בדיקות סקר ואבחון ממוקד הן אלו המאפשרות זאת. ממחקרים עולה כי גילוי מוקדם של גורמי סיכון עשוי למנוע התפתחות מחלות שונות ולעתים להציל חיים.

בפתח האלף השלישי הפכה מחלת הסרטן לגורם התמותה מספר אחד בעולם. על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן חיים כיום בישראל כ-200,000 חולי סרטן הנמצאים בטיפול או במעקב. בין אם הסרטן הוא תולדה של גנטיקה, שינויים ביולוגיים, אורח חיים או כל סיבה אחרת, אין עוררין כי גילוי מוקדם מקטין את התמותה בעד 90%.

לאחרונה הוקם בבית החולים איכילוב, מרכז לאבחון ולמניעת סרטן בראשותו של פרופ' ארבר נדיר, המאחד תחת קורת גג אחת את כל הפעולות לאבחון ולמניעת סרטן כך שתוך מספר שעות ניתן לבצע את כל הבדיקות לגילוי מוקדם של 11 סוגי סרטן השכיחים ביותר.

סדרה נוספת ידועה של בדיקות מניעה ואבחון הינה בדיקת סקר מנהלים. בסדרת בדיקות מקיפה זו עובר הנבדק בדיקות מקיפות של דם, עיניים, נשימה, תפקודי לב ובדיקות נוספות שבסופם מקבל הנבדק דוח מסכם על מצבו הרפואי.
עלותן של בדיקות אלו מסתכמת באלפי שקלים ואינן חלק מסל הבריאות או השב"ן. אנו שתפקידנו לדאוג לבריאות לקוחותינו צריכים לוודא שסיפקנו להם את הכיסוי המקיף לבדיקות הנדרשות לצורך מניעה, גילוי ואבחון מוקדם ובמקרה הצורך לקבל את הטיפול הרפואי הטוב ביותר לבעיה. לכן, עלינו לוודא שבמוצרי הבריאות שמכרנו ללקוחותינו קיימים הכיסויים לרפואה מונעת ולטכנולוגיות שיפותחו בעתיד.

הכותב הינו מנהל מכירות ארצי בריאות וריסק, חטיבת הלקוחות וערוצי ההפצה מגדל

המאמר פורסם לראשונה במגזין עדיף אפריל 2012.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011