האורן 12, מגשימים, 56910
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
שביט והמחליף המיועד גיא רוטקופף. צילום: דוברות משרד המשפטים
כתבות נוספות
 
פרידה הדדית? עזיבתו של מאיר שביט התבשלה זמן רב
מנכ"ל איגוד חברות הביטוח והתאחדות החברות לביטוח חיים הגיש השבוע מכתב התפטרות. הצדדים ראו את הנולד ונערכו לכך מבעוד מועד. הזרז: סעיף בחוזהו של שביט לפיו אם לא יוחלט על עזיבה עד יוני, יישאר בתפקיד עד סוף 2017
מאיר שביט, מנכ"ל איגוד חברות הביטוח והתאחדות החברות לביטוח חיים, הפתיע השבוע את ענף הביטוח כשהודיע על התפטרותו. "בקשתי זו באה לאחר התלבטות, שהביאתני למסקנה, כי מכלול הנסיבות בהן פועל האיגוד בעת הזו, לא יאפשר לי להביא לידי ביטוי את מלוא כישורי המקצועיים ולממש חלק מהמטרות המקצועיות, שהצבתי לעצמי עם כניסתי לתפקיד", הוא כתב במכתב ליו"ר האיגוד, עופר אליהו.

אולם מתברר כי באיגוד עצמו לא הופתעו מהתפטרות המנכ"ל וישנה תחושה כי הפרידה בין הצדדים הייתה הדדית והיא התבשלה במשך שבועות אחדים. בחודשים האחרונים הביע שביט בפני הנהלת האיגוד, המורכבת ממנכ"לי חברות הביטוח, את הקשיים והתחושות שלו מהמתרחש בענף ומהתנהלות האיגוד וההתאחדות בעקבות כך, ובין היתר אף התריע על כוונתו לעזוב.
מה שזירז את עיתוי הפרידה ההדדית היה סעיף בהסכם העבודה של שביט הקובע כי אם לא היה מודיע לדירקטוריון האיגוד עד סוף יוני 2016 על כוונתו לעזוב, הוא היה צריך להישאר בתפקיד עוד שנה וחצי, עד סוף שנת 2017. חישוב דומה עשו ככל הנראה מנכ"לי חברות ולכן נערכו לכך בהתאם והחלו לחפש מועמדים להחלפתו. כעת יצטרך דירקטוריון האיגוד להתכנס על מנת לאשר את ההתפטרות.

המועמד המוביל להחליף את שביט הוא גיא רוטקופף, לשעבר מנכ"ל משרד המשפטים. רוטקופף מונה רק לפני כשלושה חודשים כדירקטור באי.די.בי פיתוח, תפקיד בו לא יוכל להמשיך להחזיק במידה וייבחר לעמוד בראש האיגוד, כיוון שאי.די.בי עדיין מחזיקה בשליטה בכלל ביטוח שהיא כידוע אחת החברות באיגוד.

בלשכת סוכני הביטוח (על מערכת היחסים שלהם עם שביט ראו פרשנות בהמשך), מיהרו לברך את רוטקופף על המינוי, למרות שדירקטוריון האיגוד צפוי להתכנס לאשר את המינוי רק באמצע החודש. "אני סמוך ובטוח כי רוטקופף ינהיג בהצלחה את חברות הביטוח לדרך של שיתוף פעולה עם הסוכנים למען ענף הביטוח כולו", אמר נשיא הלשכה, אריה אברמוביץ.

נשאלת השאלה אם רוטקופף, במידה ויכנס לתפקיד, יעדיף למנות תחתיו עוזרים חדשים באיגוד או להשאיר את ההנהגה שמינה שביט עם כניסתו לתפקיד בתחילת 2015. מאחורי הקלעים עלה שמו של עו"ד ירון אליאס כמי שעשוי להצטרף לאיגוד. אליאס עבד במשך כ-10 שנים, בין 1997 ל-2007, במחלקת פניות הציבור באגף הפיקוח על הביטוח באוצר. לאחר פרישתו הצטרף למחלקת הביטוח במשרד עורכי הדין מ. פירון ושות', וייעץ בין היתר לאיגוד חברות הביטוח והתאחדות החברות לביטוח חיים.רעידת אדמה באיגוד חברות הביטוח: מאיר שביט התפטר
2/5/2016
מנכ"ל האיגוד כתב ליו"ר עופר אליהו כי "מכלול הנסיבות בהן פועל האיגוד בעת הזו, לא יאפשר לי להביא לידי ביטוי את מלוא כישורי המקצועיים" | המועמד המוביל להחליפו: גיא רוטקופף, לשעבר מנכ"ל משרד המשפטים
מקצוען ודעתן / רועי ויינברגר

מאיר שביט מהווה חלק בלתי נפרד מנוף ענף הביטוח, משני עברי המתרס, למעלה משלושה עשורים. לאורך השנים הוא נודע כאדם שאומר את אשר על לבו, לא תמיד בדרך ובאופן הנעימים לאוזניהם של מי שעומדים מנגד ולא תמיד גם עבור מי שעומדים מאחוריו, מעליו ומתחתיו.

בחודשים האחרונים, נוכח גל הרגולציה האינטנסיבי הפוקד את הענף, עמד שביט, כמנכ"ל איגוד והתאחדות חברות הביטוח, בעין הסערה ולא חסך בביקורת מהצדדים האחרים במשוואה המשולשת חברות-סוכנים-רגולציה.

"ההתלהמות כנגד חברות הביטוח לא מקובלת עלי... נכון להיום, יש לי שיתוף פעולה טוב יותר עם הפיקוח", הוא אמר בריאיון לעדיף על היחסים עם לשכת סוכני הביטוח בהם חלה התדרדרות גלויה לעין. "אני פסימי ונעשה יותר פסימי. כל יום מתברר חוסר מקצועיות יותר גדול אצל מי שצריך להוביל את הענף", אמר על הפיקוח על הביטוח, בראשו עמד לפני כ-20 שנה.

גם התקשורת והכנסת לא היו נקיות בעיניו. "אני מודאג מהמגמה הכללית של האופן בו מציגים שם את ענף הביטוח. יש התבטאויות כלפי חברות הביטוח הכוללות מאפיינים אנטישמיים", הסביר שביט.

לא ניתן להתעלם גם מכך שבשנים האחרונות הצטמצמו משמעותית התחומים בהם יכולות חברות הביטוח להגיע להסכמה. במסדרונות הרגולציה שמעו פחות את העמדות של חברות הביטוח, בעיקר כי החברות לא הצליחו לגבש עמדה אחידה שתהיה מקובלת על כל החברים. אחד השיאים של חוסר ההסכמה היה בעתירה המנהלית שהגישו חברות הביטוח בעניין הזיקה בין דמי הניהול לעמלות הסוכנים, כאשר לאחר הגשתה פרסמה הפניקס כי העתירה אמנם מוגשת על ידי ההתאחדות, אולם היא אינה על דעת חברת הביטוח והיא מוציאה עצמה ממנה. התבשיל המבעבע של ניגוד העניינים בין חברות הביטוח הוביל לכך שמי שניסה למצוא את המכנה המשותף בין הצדדים - נכווה.

בתוך סיר הלחץ הזה, בו המילה 'כאוס' הפכה לשגורה בפיהם של נציגי כל השחקנים בבואם לתאר את העתיד ואף את המתרחש כבר היום בענף, קשה להגיד שהידיעה על הפרדות שביט ואיגוד חברות הביטוח הפתיעה מי מהם. לא מן הנמנע כי יש החושבים שבתקופה כזו כדאי להרגיע את השטח 'עד יעבור זעם'. למרות זאת, בקרב הגורמים המעורבים בתחום ישנה הערכה רבה כלפי שביט והסכמה כי הוא איש מקצוע מהדרגה הגבוהה ביותר. לראיה, שורת התפקידים שהוא מילא במהלך הקריירה ארוכת השנים שלו (וטרם הסתיימה). בנוסף, העובדה כי חברות ביטוח שונות מזמינות ממנו חוות דעת באופן רציף (אין מניעה חוקית לכך), מלמדת שהידע והמקצועיות שלו הם עדיין מצרך מבוקש, למרות אין ספור אנשי מקצוע, פנימיים וחיצוניים, הפועלים בשוק.

לכן, אין ספק כי כפי שכתב שביט לעופר אליהו: "כיוון שגם בעסקי הפרטיים אני מקיים קשר עם ענף הביטוח, החיסכון ארוך הטווח ושוק ההון, בטוחני שאיננו נפרדים ועוד נזכה לעבוד ביחד".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011