קפלן 1, ירושלים, 91950
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
כתבות נוספות
 
האוצר שוקל לשנות הוראה בחוזר הצטרפות לתכנית ביטוח המטילה אחריות מוגברת על סוכני ביטוח
משרד האוצר פועל לשנות סעיף בחוזר ההצטרפות הקובע כי האחריות חלה על סוכן הביטוח וחברת הביטוח ביחד ולחוד
משרד האוצר בוחן בימים אלה לבצע שינוי בחוזר ההצטרפות לתכנית ביטוח, כך שסעיף הקובע כי האחריות החלה על סוכן הביטוח וחברת הביטוח ביחד ולחוד ישונה. ממשרד האוצר נמסר כי “הנושא נבחן בימים אלו, ככל שידרש, נפעל להסדירו”.

בפניות שהתקבלו במשרד האוצר נאמר כי הסעיף נוגד את חוק חוזה ביטוח, הקובע כי סוכן הביטוח הוא שלוחה של חברת הביטוח, אלא אם הלקוח דורש כי הסוכן ישמש כשלוח שלו.

גורמים המקורבים לנושא אומרים כי החוזר קובע הנחיות בעבור סוכני הביטוח הנוגדות במפורש את ההוראות הקבועות בחוק חוזה ביטוח, אשר מגדיר את תפקידו של הסוכן ואת עובדת היותו שלוח מטעם חברת הביטוח. הוראות החוזר קובעות בעבור הסוכן ובעבור הלקוח תנאים שאינם מוגדרים בחוק ופוגעים בהם לרעה.

אחת הדוגמאות היא אחריות משותפת של חברת הביטוח וסוכן הביטוח כי הפוליסה תגיע ללקוח בתוך שלושה ימים מיום הפקתה, אולם במקרים רבים סוכן הביטוח כלל אינו יודע מתי בדיוק מופקת הפוליסה ואינו יכול לבחון את המועדים.


חוזר ההצטרפות: האוצר מגביר השקיפות במכירת מוצרי ביטוח
15/7/2015
אגף שוק ההון פירסם את ההסדרה המגדירה שורת כללים המחייבים סוכני ביטוח וחברות ביטוח בעת שיווק ומכירת פוליסות. באחריות חברת הביטוח לברר את צרכיו של המועמד
העובדה כי החוזר נוגד, לכאורה, הוראות חקיקה מפורשות יוצרת בעיה מבחינת התנגשות בין הוראות חוק מפורשות לבין חוזרים של הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר, כאשר על פי פרשנות משפטית מקובלת במקרה של סתירה בין הוראות החוק לחוזר, תיגבר הפרשנות הקבועה בחוק.

בעתירה שהגישו חברות הביטוח כנגד עמדת הממונה: "תשלום גוף מוסדי לבעל רישיון" טענו כי גם אם הממונה סבורה שהפרקטיקה הקיימת אינה מתאימה, הסדרת הנושא צריכה להיעשות בדרך המקובלת של תיקון החקיקה, ולא בדרך של פרשנות משפטית מאולצת.

גורמים בכירים מסבירים כי במקרה זה נראה כי במשרד האוצר לא היו ערים לסתירה הקיימת בין הוראות החוזר לחקיקה וכי על מנת לשנות את הפרקטיקה היה עליו לפעול בכנסת, על מנת לשנות את סעיפי השליחות בחוק חוזה ביטוח, מה שספק אם היה עובר את המחסומים של מליאת הכנסת והוועדות הרלוונטיות.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011