האורן 12, מגשימים, 56910
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
הקרב הבא ? דורית סלינגר
כתבות נוספות
 
הקרב הבא: קבלת מידע מהחברות בעת התאמת פוליסה - בתוך 3 ימים בלבד
האוצר פרסם את חוזר הצירוף לביטוח הסופי וקבע פרק זמן קצר ביותר בו יחויבו החברות להעביר מידע בעת התאמת ביטוחי בריאות
אגף שוק ההון במשרד האוצר פרסם השבוע את החוזר הסופי בנושא צירוף לביטוח והוא מכיל מספר שינויים מהותיים שעלולים להצית עימות חדש בין הפיקוח לבין המפוקחים על ידו – הגופים המוסדיים וסוכני הביטוח. הרעיון העומד מאחורי החוזר הסופי הוא ייעול תהליך הצירוף בצורה הוגנת ומהירה.

יונט: דרישת הפניקס מהסוכנים לכלול בהצעה דוא"ל ונייד של המבוטח - מנוגדת לחוזר הפיקוח
18/2/2016
הסוכנות פנתה לחברת הביטוח בבקשה לבטל את הדרישה בטענה כי היא מנוגדת לחוזר צירוף לביטוח ומטילה אחריות שאין לה ביסוס בחוזר
החוזר אמנם שריר וקיים וחלקים ממנו כבר נכנסו לתוקפם, למשל הסעיף הנוגע לשיווק יזום שנמצא בתוקף מאוגוסט האחרון, אולם כעת הכניס אגף שוק ההון תיקונים בעיקר בסעיף 8 הנוגע לביטוחי הבריאות ועוסק בהשוואה וביטול של הפוליסה המקורית. למעשה מדובר בסעיף המבטל את חוזר הטוויסטינג, ועוסק בדרישות של מבוטח שרוצה לבצע החלפה של פוליסה.

"חברת הביטוח המבטחת בפוליסה המקורית תעביר לבקשת חברת הביטוח או סוכן הביטוח המבצעים את הליך ההתאמה כל מידע הנדרש להם, לרבות דף פרטי הביטוח של המועמד לביטוח, העתק מטופס גילוי נאות של הפוליסה המקורית ודוח שנתי אחרון שנשלח לו, תוך 3 ימי עבודה מהמועד שבו התקבלה בקשה לקבלת מידע", נכתב בחוזר.

בקשת קבלת מידע תכלול ייפוי כוח של המועמד לביטוח להעברת המידע. כוחו של ייפוי הכוח יהיה תקף לכל בקשת מידע רלוונטי ולא יידרש כל מסמך נוסף מטעם המועמד לביטוח, כגון צילום תעודת זהות, לצורך העברת המידע זולת ייפוי הכוח.

לאחר קבלת המידע מהחברה המקורית, חברת ביטוח או סוכן ביטוח ימסרו למבוטח את המסמכים תוך פרק זמן שלא יעלה על 7 ימי עבודה מיום כריתת חוזה הביטוח. עם זאת, בביטוח מקיף לבתי עסק, ימסרו המסמכים האמורים תוך פרק זמן שלא יעלה על 10 ימי עבודה מיום כריתת חוזה הביטוח.

החזר כספי לאחר ביטול – בתוך 60 יום

החוזר הסופי קובע עוד כי בתחום הביטוח הכללי, בכל שנה לקראת סיום תקופת הביטוח, על החברות או סוכני הביטוח ליצור קשר עם המבוטח, גם עם אלו אשר אין להם כל שינוי בפוליסה מבחינת המאפיינים שלהם ומבחינת הנכס בו הם מחזיקים ולעדכן אותם במידע המהותי והמצומצם. לעומת זאת, אם השתנו נתונים מהותיים, יש להעביר למבוטח עדכון מורחב הכולל את כל פרטי הפוליסה. באשר לביטוחי רכב מנועי, רכב רכוש וביטוח מקיף לדירות ולבתי עסק, החובה לעדכן את המבוטח תהיה אחת לשנתיים כאשר בשנה הראשונה יימסר רק המידע לגבי הפרמיה ואחרי שנתיים כל המידע המפורט.

בנוסף, באוצר הורו לחברות הביטוח להפוך את דף פרטי ביטוח לידידותי יותר, כיוון שבכל מקרה מדובר במוצר ביטוחי שאינו פשוט להבנה לחוסך הממוצע. המטרה של האוצר במקרה זה היא שגם אם המבוטח יסתכל על המפרט של הביטוח שלו, הוא יוכל להבין את המידע המוצג לו, ולצורך כך יש לבצע שינוי לא רק במלל אלא גם במבנה המפרט. באגף שוק ההון הצמידו לחוזר הסופי נספח המציג את אופן הדיווח, ועל החברות להיערך לכך עד 31 במרץ 2017.

בהיבט הכספי מחיל החוזר הסופי תיקון משמעותי, לפיו אם הלקוח רוצה לחזור בו מהליך ההתאמה, הוא יוכל בתוך 60 יום ממועד כריתת הביטוח להודיע על כך ולקבל החזר כספי עבור התקופה הזו, ובלבד שלא הוגשה תביעה למימוש זכויות בשל מקרה ביטוח שאירע עד למועד ביטולה.

חובה לתעד ביטול ביטוח משכנתא

תיקון נוסף בחוזר עוסק בתחרות בין סוכנויות הבנקים לסוכני הביטוח הרגילים בביטוחי המשכנתאות. זאת מאחר שלא פעם סוכנות הביטוח של הבנק לא מבטלת באופן תקין את הפוליסה, או להיפך. באוצר רוצים למנוע כפל ביטוח ולכן כעת חברת הביטוח או הסוכן חייבים להחתים את הלקוח ולתעד את הפעולה. תיקון זה נעשה בין היתר מאחר ובפיקוח היו מקבלים תלונות על כך שפוליסות לא היו מבוטלות והצדדים המעורבים, הבנק והסוכן טענו שנתנו הוראת ביטול, אך אלו לא נמצאו.
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011