האורן 12, מגשימים, 56910
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
כתבות נוספות
 
בדמי ניהול ממוצעים – הקצבה בקרנות הפנסיה הגדולות תהיה גבוהה מברירת המחדל
בדיקה של חברת הייעוץ והבקרה שאול את לחמן גילתה כי החישוב עליו התבסס האוצר מתבסס על דמי הניהול המקסימליים בעוד רוב הציבור משלם כמחצית מהם
"מה מסתירים דמי הניהול בקרנות ברירת המחדל?", תחת כותרת זו בדק משרד שאול את לחמן, ייעוץ ובקרה פנסיונית לחברות, את הקצבה של חוסך בן 30, המרוויח משכורת של 10 אלפים שקלים בחודש, והשווה בין הקצבה המיועדת שלו בעת פרישה לגמלאות בקרנות הפנסיה הוותיקות לזו הצפויה בזוכות במכרז קרן ברירת המחדל מיטב דש והלמן אלדובי.
קרן ברירת המחדל תרעיד את השוק: "ירידה בהכנסות החברות, הסוכנים עלולים לצאת מהמשחק"
4/8/2016
לשוק הפנסיוני לא תהיה ברירה אלא להתיישר לפי דמי הניהול שנקבעו במכרז האוצר. מבוטחים בקרנות הפנסיה הגדולות ידרשו דמי ניהול דומים ואפילו ההשקעות עלולות להיפגע. קרנות קטנות שלא זכו יצטרכו לחזק את ערוץ הסו
"אכן מדובר בבשורה עבור החוסכים הלא מאוגדים במשק, חוסכים שעד כה לא היה מי שייצג אותם מול קרן הפנסיה בבקשה לדמי ניהול מוזלים", כתב ישראל לחמן, מנכ"ל החברה האוביקטיבית לייעוץ ובקרה פנסיונית לחברות, שאינה חלק מקרנות הפנסיה או סוכנויות ביטוח. "יחד עם זאת, גורמים שונים מנסים להציג את הבחירה כבשורה אמיתית גם עבור יתר העובדים במשק. בניגוד לעובדים הלא מאוגדים ששילמו במקרים רבים דמי ניהול גבוהים, העובדים אצל מעסיקים שטופלו על ידי גופי ייעוץ פנסיוני אוביקטיביים נהנו ברוב המקרים מדמי ניהול מופחתים במרבית קרנות הפנסיה, ובהן קרנות הפנסיה הגדולות והמובילות", ציין לחמן.

לדבריו, הבעיה היא, שהשוואות שנעשו אלו מתמקדות בהשוואה בין דמי הניהול הנמוכים של מסלולי בררת המחדל לבין דמי הניהול המירביים בקרן הפנסיה. הוא מציין כתבה אשר בחנה כיצד חוסך בן 30 המרוויח שכר חודשי של 10,000 שקלים ירוויח מהרפורמה הצפויה בקרנות הפנסיה גם במידה וקרן הפנסיה שלו תציג תשואה נמוכה יותר מיתר הקרנות. "בחישוב הוצגו נתונים שהראו כי למרות התשואה העודפת בקרנות הפנסיה הגדולות דמי הנהול הנמוכים בקרנות ברירת המחדל יגרמו לקבלת פנסיה גבוהה יותר מאשר בקרנות הגדולות. אבל המצב בפועל בשטח שונה מהותית מהנתונים הסטטיסטטיים היבשים. הבדיקה לקחה בחשבון שהחוסך משלם את דמי הניהול המרביים, כאשר בפועל מרבית החוסכים הפעילים בקרנות הפנסיה הגדולות במשק משלמים כבר כיום דמי ניהול מופחתים משמעותית", הסבירו בחברת הייעוץ.

בבדיקה שערכו בשאול את לחמן עולה כי כיום, דמי הניהול הממוצעים בקרנות הפנסיה עומדים על 3.17% מהפקדה החודשית ו-0.28% מהצבירה (דמי הניהול המקסימאלים המותרים על פי חוק הם 6% מההפקדה ו-0.5% מהצבירה). "חוסכים שטופלו על ידי חברתנו ונמצאים בהסדר התקשרות ישיר עם קרן הפנסיה ללא סוכן ביטוח משלמים דמי ניהול נמוכים משמעותית גם ביחס לממוצע, ובוודאי ביחס לתקרה".

"כאשר מבצעים את אותה הסימולציה, כפי שנעשתה, בהתאם לדמי הניהול הממוצעים בקרנות הפנסיה השונות, אל מול שתי הקרנות הקטנות שזכו במכרז, מתקבלת תמונת שטח אמיתית שונה לחלוטין", הסביר לחמן.

השוואת קצבאות

מהשוואה זו נמצא כי קצבת הפנסיה הצפויה, מסתדרת בקורלציה לתשואה הממוצעת של קרנות הפנסיה, כאשר בראש ניצבות קרנות הפנסיה הגדולות, הראל, כלל פנסיה ומבטחים החדשה. את הרשימה סוגרת קרן הפנסיה של הלמן אלדובי שנבחרה כאחת מקרנות ברירת המחדל. קרן הפנסיה של מיטב דש שנבחרה אף היא כקרן בררת המחדל, משפרת את מצבה בטבלה בזכות דמי הניהול המינימליים שהציעה במכרז ומטפסת מקום אחד למעלה מעל לקרן הממוצעת.

"חשוב לציין כי לא ניתן להבטיח על פי תשואת עבר תשואה זהה לעתיד גבוהה או נמוכה, אבל בניתוח נתונים בעולם הכללי זאת הגישה המקובלת. עוד חשוב לציין כי ההנחות בדמי הניהול לא ניתנות לכל תקופת החסכון לפנסיה, אלא לתקופה קצובה, וקרנות הפנסיה רשאיות להעלות דמי ניהול בתום תקופת ההתחייבות שלהן. לכן חשוב לעקוב אחרי סטטוס דמי הניהול בקרן ולעמוד על המשמר", הוסיף לחמן.
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
1. החוסכים משלמים עוד פחות
בני, 14/8/2016
קרנות הפנסיה הישירות מזמן כבר לא גובות 3 ו- 0.25. מבוטחים משלמים שם הרבה פחות. קרן בררת מחדל זאת אשליה.
2. דמי ניהול וקרנות ברירת המחדל
דודי צור, 14/8/2016
שלום. משרדו של לחמן רק שכח לקחת בחשבון את המאזן האקטוארי שנוגס בכל פה בדמי הניהול מצבירה של הקרנות הגדולות , ב 3-5 השנים האחרונות המאזן האקטוארי נגס כדי 0.4% עד 0.5% בצבירה. משמע דמי הניהול מצבירה היו בממוצע 0.6% עד 0.8% .
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011