האורן 12, מגשימים, 56910
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
כתבות נוספות
 
פער בשיוך הכספים בין ביטוחי המנהלים לקרנות הפנסיה
הדוגמה הבולטת: 99% מהכספים שהופקדו על ידי מעסיקים בכלל פנסיה וגמל שויכו לחסכונות העובדים, לעומת 79% בכלל ביטוח | הכשרה, המדורגת אחרונה עם 58% הסבירה: בספטמבר האחוזים עלו, אנו ממשיכים לפעול לצמצום הפער
הכשרה ביטוח מדורגת במקום האחרון בין הגופים המוסדיים בכל הקשור לשיוך כספים שהפקידו מעסיקים לחסכונות עובדיהם, כך עולה מנתונים שפורסמו באתר משרד האוצר על התקופה שבין פברואר (בגין שכר ינואר) לאוגוסט (שכר יולי). מהנתונים עולה כי רק 58% מכספי החוסכים במוצרים הפנסיוניים של הכשרה משויכים לחסכונותיהם.

הכשרה אחרונה בשיעור שיוך הכספים שמעסיקים הפקידו לחסכונות העובדים
26/10/2016
על פי נתוני האוצר, שיעור הכספים המשויכים בהכשרה עמד באוגוסט על 58% | ילין לפידות ניהול קופות גמל מובילה עם 100% | שיוך הכספים בקרב חברות הביטוח נמוך מזה של חברות הגמל והפנסיה שלהן
מבין החברות המנהלות הגדולות מובילות עם שיוך תקין של 99% הראל פנסיה וגמל וכלל פנסיה וגמל. את רשימת 22 הגופים המוסדיים שפרסם האוצר מובילה ילין לפידות ניהול קופות גמל עם שיוך כספים בשיעור של 100% ומתחתיה מיטב דש גמל ופנסיה ואינפיניטי ניהול השתלמות וגמל. מקדימות את הכשרה, כלל ביטוח עם שיעור של 79% ואיילון ביטוח עם 82%. ממוצע השוק הוא 95%. 

גורם בכיר מאחת מחברות הביטוח ציין בשיחה עם עדיף כי מבין שבעת הגופים הראשונים, חמישה עם היקף פרמיה קטן יחסית. "אלה גופים עם המוצר הכי פשוט, כמו גמל והשתלמות וברוב המקרים גם עם היקפי פעילות הרבה יותר מצומצמים. כתוצאה מכך יש להם שיעורי שיוך יותר גבוהים כרגע, בעיקר בדגש לזה שהגבייה בגמל והשתלמות הרבה יותר פשוטה מהפנסיה ומהביטוח".

עוד הוא ציין כי יש לבדוק את הממוצעים של קבוצות הביטוח – של חברת הביטוח עם החברה המנהלת של הפנסיה והגמל. על פי מדד זה, הראל ראשונה עם ממוצע של 97%, אחריה מגדל עם 95%, מנורה מבטחים 92%, כלל ביטוח 89%, הפניקס 88.5% ואיילון 84%.

בהתייחסו לפער בין שיעור השיוך של החברה המנהלת קרן פנסיה וגמל לזה של חברת הביטוח, הוא הסביר כי הדבר מלמד על מידת המיומנות של החברה במוצר המסובך – ביטוחי מנהלים. 

ב-1 בפברואר 2016 נכנסו לתוקפן תקנות תשלומים לקופות גמל. התקנות מסדירות את אופן העברת הדיווח של העברת כספים ממעסיקים לגופים המוסדיים, וקובעות חובת מתן היזון חוזר על דיווחים אלה. דיווח תקין על העברת כספים מהווה תנאי בסיסי לרישום זכויות העובד כנדרש - כך מצוין באתר האוצר.

אגף שוק ההון מקיים מעקב שוטף אחר אופן יישום התקנות בגופים המוסדיים ובקרב המעסיקים. בין השאר, מועברים נתונים ודיווחים שוטפים מדי שבועיים לאגף שוק ההון על ידי הגופים המוסדיים. 

יש לציין כי אי שיוך הכספים אינו מעיד על בעיתיות מצד המעסיק, שכן מדובר בכספים שהועברו על ידו בפועל לגוף המוסדי, ושם הוא נתקע. הבעיה יכולה לצוץ כאשר המבוטח יבקש למשוך כספים באופן מיידי.המספרים חושפים פער מעניין לפיו שיוך הכספים של חברות הביטוח נמוך באופן גורף מזה שלן חברות הגמל והפנסיה שלהן – לפעמים באופן ניכר. כך, למשל, שיוך הכספים בכלל פנסיה וגמל הוא 99% לעומת שיעור של 79% בלבד בשיוך הכספים בכלל ביטוח. במנורה מבטחים פנסיה וגמל 98% לעומת 87% במנורה מבטחים ביטוח. הסבר לכך אפשר למצוא באופי של שני המוצרים. בכיר בענף מסביר כי בעוד שקרנות הפנסיה גמישות לשינויים וביכולתן לקבל כל שיעור הפרשה, בביטוחי מנהלים ישנן פוליסות שנבנו שכבות על גבי שכבות, מה שמקשה על הדיווח, ולכן נוצרו לעיתים פערים בין שיעורי ההפרשה לדיווח. לדבריו, הדבר פוגע במבוטחים ובזכויותיהם ועל חברות לתקן זאת.

"על ציר הזמן – הדברים יתיישרו"

יובל ארנון, יו"ר הוועדה לביטוח פנסיוני בלשכת סוכני הביטוח, מסביר את הפערים בכך שביטוח מנהלים הינו מוצר יותר מורכב מקרן פנסיה אז העסק לא עובד שם כמו שצריך. "יש כנראה שונות בקליטה. בביטוחי המנהלים המצב בוודאות אינו תקין. אני מקבל פידבקים מסוכנים ורואה את הבעייתיות בשטח". 

ארנון הסביר כי בצד דיווחים על שיפור בקליטת הכספים, ישנם דיווחים על כך שלקוחות מקבלים מכתבים על בעיות בקליטת כספי הפנסיה שלהם, ועל כעס מצד המעסיקים. "הכסף הועבר, לכאורה החברה קלטה אותו, אבל בהיזונים החוזרים שיוצאים מול המעסיקים יש הרבה מאוד חוסר סדר ופקקים גדולים מאוד.

מדבריו של יו"ר הוועדה לביטוח פנסיוני בלשכה אפשר להבין שהזמן יעשה את שלו, לטובה. "על ציר הזמן, אין לי ספק שדברים יתיישרו והמטרה תושג – כמה שפחות אי דיוקים והכספים ינותבו למקומות שהם צריכים להיות מנותבים. אנחנו נאלצים כבר שנה להתמודד עם חבלי הלידה". בינתיים, הוא אמר, "מי שמשלם את המחיר בעניין הזה הם הלקוחות שלא תמיד מוכנים לקבל את ההסברים לפיהם הכספים הועברו אבל לא נקלטו בגלל בעיה טכנית".

הכשרה: תגברנו את צוותי התפעול

מהכשרה נמסר בתגובה כי "נכון לספטמבר שיעור שיוך הכספים בהכשרה כבר עמד על 69% ואנו ממשיכים לפעול לצמצום הפער עד סגירתו במהלך החודשים הקרובים. לשם כך תגברה החברה את צוותי התפעול והקצתה כח אדם ייעודי."

גם במנורה מבטחים פנסיה וגמל מציינים כי המצב של החברה טוב יותר מהנתונים שפורסמו על ידי האוצר. עוד הוסיפו כי הם במאמץ גדול לסדר את נושא השיוך.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011