האורן 12, מגשימים, 56910
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
כתבות נוספות
 
איגוד השמאים: בחירה רנדומלית בשמאי – רעיון קומוניסטי
על פי טיוטה חדשה של רשות שוק ההון, המבוטח יבחר שמאי באופן עצמאי מתוך רשימה של שלושה שמאים, שיישלפו באופן אקראי ומחזורי מהמאגר | באיגוד טוענים: ההסדר צפוי להביא לירידה חדה באיכותן של השמאויות
רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, מציעה לבטל את רשימות שמאי החוץ, ולהורות לכל חברת ביטוח לעשות שימוש במאגר שמאים, כך עולה מטיוטה חדשה שפורסמה שלשום (ג'). זאת במטרה לצמצם השפעות של גורמים שונים על עבודתו של השמאי, ולאור הליכי ביקורת שונים שערכה הרשות. איגוד השמאים הודיע בתגובה כי הוא מתנגד לכל הסדר אשר מטרתו לפגוע בשמאי הרכב ובמעמדו וכן פגיעה ברמת השירות שיקבלו לקוחות השמאים.

אוהד מעודי מרגיע: אני לא רואה מצב שחברות הביטוח או מבוטחים יפסיקו לעשות שימוש בשמאים
27/7/2017
מנהל מחלקת ביטוח רכוש ברשות שוק ההון הסביר בכנס ענף רכוש של איגוד השמאים על חוזר נזקי מים בביטוח דירה | השמאים נלחצו: "ההוראות מבטלות את שומר הסף שהוא שמאי הרכוש. עכשיו השרברב יחליט על השמאי"
"בענף ביטוח הרכב קיימים לעיתים אינטרסים מנוגדים בין השחקנים השונים בתחום זה. בתווך עומדים השמאים, שאמורים להעריך את הנזק בהוגנות תוך שמירה על יושרה מקצועית. לאור ביקורות שערכה רשות שוק ההון, שבהן נמצא כי חברות ביטוח שונות העסיקו שמאים מרשימת שמאי החוץ לצורך עריכת שומות נגדיות, מוצע התיקון להגדרת 'שמאי בית'. בשל חשש לניגוד עניינים בין חברת הביטוח לבין שמאי, מוצע לקבוע כי שמאי שמספק שירותים לחברת ביטוח, לרבות ביצוע שומות מטעם חברת הביטוח - כגון שומות נגדיות, ייחשב כשמאי בית שלה ולא יוכל להיכנס למאגר השמאים", הסבירו בפיקוח על הביטוח.

בדברי ההסבר המובאים בטיוטה מצוין כי על מנת שמבוטח יוכל לפנות לשמאי לצורך הערכת הנזק שנגרם לרכבו ולבחירת מוסך, חברת הביטוח תפרסם לציבור ותעביר למבוטח את האפשרויות העומדות בפניו לבחירת השמאי ולבחירת המוסך. כמו כן, מוצע לאפשר למבוטח לקבל מידע בעניין זה באופן אלקטרוני על מנת לייעל את תהליך ההתקשרות וסיום התביעה.

מאגר השמאים יהווה תחליף לרשימת השמאים הקיימת היום בכל חברת ביטוח, כאשר באמצעותו יבחר מבוטח את השמאי. כמו כן, מציעים ברשות שוק ההון לחייב את סוכן הביטוח או חברת הביטוח שפועלים ביישוב תביעת מבוטח להסביר למבוטח את החלופות העומדות בפניו בבחירת שמאי וכן את המשמעות של כל בחירה.

"מוצע להסדיר את אופן בחירת שמאי כך שהמבוטח הוא שיבחר שמאי באופן עצמאי מתוך רשימה של שלושה שמאים, אשר יישלפו באופן אוטומטי, אקראי ומחזורי מהמאגר לפי המחוז שבו הוא עובד ובהתאם למומחיותו הקשורה לסוג הרכב הניזוק, ובכך תישמר עצמאותו של השמאי. כמו כן, על מנת לבקר את אופן פעולת המנגנון על ידי רשות שוק ההון, מוצע להוסיף דרישת תיעוד למספר השומות שביצעו שמאי המאגר", הסבירו בפיקוח על הביטוח.

איגוד השמאים מתנגד כאמור לתוכן טיוטת החוזר ולא חוסך בביקורת קשה: "אם עמדת רשות שוק ההון היא כי בחירה רנדומלית פועלת לטובת השוק יתכבד ויקבע כי גם בחירת המוסך ובחירת חברת הביטוח יעשו באופן רנדומלי". 

עוד נאמר בתגובה כי "האיגוד מתנגד לרעיון הקומוניסטי לפיו תחולק הפרנסה בשוק השמאות באופן שוויוני לחלוטין בין כלל השמאים. אין כל הגיון כי שמאי בעל ניסיון של עשרות שנים, בעל השכלה וידע מקצועי רב אשר צבר לעצמו משך שנים ומוניטין רב, יזכה לאותו היקף עבודה ושכר כפי שמקבל שמאי שאיכות עבודתו נמוכה, הידע המקצועי שלו דל והוא חסר ניסיון או ותק מקצועיים".

לדעת האיגוד לשיטה המוצעת תהיה הלשכה לגבי השירות: "מאחר ועל פי ההסדר המוצע, אין השמאי מושפע כלל מאיכות השמאות הניתנת על ידו (שהרי הוא נבחר בהגרלה ולא על פי איכות העבודה), צפוי ההסדר להביא לירידה חדה באיכותן של השמאויות ובטיב השירות שיתנו השמאים ללקוחותיהם".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011