האורן 12, מגשימים, 56910
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
אלון קרן צילום: סטודיו עדיף
כתבות נוספות
 
אלון קרן: אי הסדרה בתחום השמאות מייצר עמימות ובעיות אתיות
יו"ר ענף רכוש באיגוד השמאים ציין בכנס אלמנטר: יש כאלה שמציגים עצמם כשמאים והם אינם שמאים. במהלך השנים פנה האיגוד למחוקקים וניסה לקדם חוקים על מנת שהמקצוע יהיה מוסדר – אך עד כה בלא הצלחה
"מקצוע השמאות לא מוסדר, לא רגולטיבי. אין שום גורם שקובע מיהו שמאי והמקום היחידי שבעצם שמאים רשומים זה איגוד השמאים בישראל", אמר אלון קרן, יו"ר ענף רכוש באיגוד השמאים, בכנס אלמנטר ה-12 של עדיף. בהרצאתו בנושא "הסדרת מקצוע שמאות הרכוש – צו השעה", אמר קרן כי היעדר הרגולציה הוביל למצב שבו השמאים נבחרים על בסיס לא ברור ואין איש יודע אם השמאי שהזמין רשום במרשם כלשהו והוא אכן איש מקצוע.
 
"המצב גורם לכך שיש בעיה או תקלה בפיצוי שמי שנגרם לו נזק לרכוש עשוי לקבל. אם זה שמאי פרטי מטעמו יכול להיות שההערכה תהיה גבוהה מדי. אם זה שמאי מחרת הביטוח – ההערכה יכולה להיות בחסר. יכול להיות שהשוק פרוץ", אמר קרן. 

לדבריו, ענף השמאות היחיד המוסדר הוא בתחום הרכב, שם ישנה גם רגולציה ומשרד התחבורה מנהל רישום ומעקב. 

באיגוד השמאים רשומים כ-400 שמאים בענפים השונים. מתוכם רשומים 120 שמאי רכוש. "כל יתר השמאים שבשוק ולא יודעים את כמותם, כמאה נוספים, אינם רשומים בשום מקום ומציגים עצמם כשמאים, פועלים כשמאים, עורכים דוחות של שמאות. חלקם היו באיגוד ויצאו מטעמים שונים ומשונים וחלקם לא ניסו לעבור את סינון הוועדות באיגוד".

קרן הבהיר כי בנוסף, יש כאלה שמציגים עצמם כשמאים והם לא שמאים. זה נובע מכך שהמקצוע אינו מוסדר בחוק וכל אחד יכול להחליט שהוא שמאי רכוש. אבל אין לאיגוד הערכה כמה כאלה פועלים בשוק.

קרן ציין כי במהלך השנים פנה איגוד השמאים למחוקקים וניסה לקדם חוקים על מנת שהמקצוע יהיה מוסדר – אך עד כה בלא הצלחה. 

"אנחנו עושים ועדות קבלה ובוררים ומסננים לפני שמגיעים לאיגוד וזה עושה משהו. אנו עורכים כנסים מקצועיים, מעשירים את השמאים, מרחיבים דעתם. מי שלא רשום באיגוד ובכל מקום אחר, מי יודע מה ההכשרות שלו? השמאים עורכים שומות בשביל חברות הביטוח, מבוטחים, בוררויות ותחומים נרחבים, מעבר לזה גם שומות לציוד לפני שמעבירים אותו מצד אחד לאחר ולאו דווקא כנזק", אמר קרן.

לדבריו התייחס להיעדר רגולציה וציין כי "אי הסדרה יוצר עמימות. היום אין גבולות לאתיקה. אדם יכול לקבוע שומה ולכתוב דברים בשומה שלו שמתייחסים לגופו של אדם. אין שום מגבלות. הכל פתוח. הדבר היחיד שמגביל אותנו אולי הוצאת דיבה וזה דבר שאסור שיקרה. צריכים גבולות ברורים וחוקים שבהם יפעלו השמאים", אמר. 

קרן הזכיר את קורסי השמאות המתקיימים במכללת עדיף וממנו יוצאים שמאים מצטיינים בעלי תעודות הכשרה.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011