האורן 12, מגשימים, 56910
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
אלון קרן
כתבות נוספות
 
אלון קרן: יש לפעול לקידום תקנות שיגדירו מהו שמאי רכוש
ראשי איגוד השמאים כי ימשיכו במאבק להסדרת המקצוע | עו"ד שלמה תוסייה-כהן, היועמ"ש של האיגוד: האינטרסים של הגנת הצרכן ושמירה על בטיחות הציבור חשובים יותר מהסיכוי הקלוש לפגיעה בחופש העיסוק
איגוד השמאים ימשיך במאבקו להסדרת מקצוע שמאות רכוש. זו ההחלטה שהתקבלה בסיום כנס שערך האיגוד לשמאי האיגוד חברי ענף רכוש.

אלון קרן: אי הסדרה בתחום השמאות מייצר עמימות ובעיות אתיות
14/2/2018
יו"ר ענף רכוש באיגוד השמאים ציין בכנס אלמנטר: יש כאלה שמציגים עצמם כשמאים והם אינם שמאים. במהלך השנים פנה האיגוד למחוקקים וניסה לקדם חוקים על מנת שהמקצוע יהיה מוסדר – אך עד כה בלא הצלחה
יו"ר איגוד השמאים, עו"ד דורון חבקין, ציין בכנס כי "מדובר בעניין מהותי וחשוב, בהחלט יש צורך ששמאי הרכוש יעבדו על פי חוק, יכול להיות שחוק זה רחוק מידי, אך לעומת זאת, להתקין תקנות זה קל יותר וניתן להשגה". לדבריו, "התקנות יביאו למצב שרק מי שנמצא תחתיהן ואנו מקווים כי גם רק מי שיהיה באיגוד, יוכל לעסוק בשמאות רכוש "התקנות יביאו למצב שרק מי שנמצא תחתיהן יוכל לעסוק בשמאות רכוש".

יו"ר ענף רכוש באיגוד השמאים, אלון קרן, הסביר כי "היום מזמין השומה לא יכול לדעת מהי הכשרת השמאי, מהן ידיעותיו, מהי האתיקה המקצועית שלו, מהם כישוריו ולמה לצפות ממנו והתוצאה הסופית גורמת נזקים גם לצרכנים וגם למבטחים. מזה שנים מנסה האיגוד לקדם חוק בכדי להסדיר את מקצוע השמאות כך שיוגדר מיהו שמאי, מהו תפקידו, תחת איזה תקנות הוא צריך לעמוד, מה המשמעות של חוות הדעת שלו ומה קורה אם מישהו מנסה להשפיע עליה? ניסו בעבר לבצע את זה בחוק, וקמו הרבה גורמים אינטרסנטיים וחזקים בשוק ששמו רגליים. יש לפעול לקידום תקנות בעניין שיגדירו מהו שמאי. זוהי הדרך הנכונה לקדם את המקצוע".

היועץ המשפטי של האיגוד, עו"ד שלמה תוסייה-כהן, ציין כי עמדתו המסורתית של משרד המשפטים היא שהוא מתנגד להסדרת מקצועות חדשים בכלל, בגלל חוק חופש העיסוק. היועץ המשפטי עמד על הדמיון שבין שמאות רכב, שכן מוסדרת, לבין שמאות רכוש: "יש הצדקות לתקנות של שמאי הרכב שיכולות לשמש גם במקרה שלכם, כמו: רמה מקצועית הולמת של נותני השירות, שמירת בטיחות כמו ברכב רק שאצלכם זה בטיחות במרחב הציבורי כמו מניעת מפגעים וכדומה, מתן שירות סדיר וזמין למבקשי השירות והגנת הצרכן. הנימוקים החשובים ביותר הן שמירה על הבטיחות והגנת הצרכן, זהו לב העניין.

"השמאי צריך להיות אובייקטיבי, הוא לא עובד אצל המבטח ולא אצל המבוטח, חוות דעתו צריכה להיות נטולת פניות. אנחנו כשמאי רכב ביקשנו שיטילו עלינו חובות מוגברות ושיקימו בית דין למשמעת, וככה צריך להיות גם אצלכם. זה יקל עליכם לקבל הסדרה, ברגע שרואים שזה מקצוע שלוקח את עצמו ברצינות ורוצה לפקח על עצמו, גם הרשויות מעוניינות שיהיה עליו פיקוח".

בכנס השתתף גם עו"ד ערן וולף, סמנכ"ל המועצה לצרכנות שאמר: "אתם נמצאים בתווך בין הצרכן לחברת הביטוח ויש לזה אחריות כבדה. הצרכן לא צריך להפסיד, אבל גם לא צריך לשלם לו יותר ממה שמגיע. התפקיד שלכם מחייב, הוא דורש אחריות, הגינות ומקצועיות. אנחנו רוצים שהצרכן יטופל, כל אחד מאיתנו יכול להימצא במצב בו הצרכן במצוקה, מול ארגון גדול, ובסיטואציה לא נוחה בה הוא מתקשה לשמור על זכויותיו וזוהי האחריות שלכם. לכן חשוב להסדיר את האחריות הזאת, להסדיר את המקצוע שלכם. אנחנו נראה איך אנחנו יכולים לתמוך במהלכים שלכם. חשוב שתבחרו לעצמכם את הדרך בה אתם תרצו ללכת".

יהודה יגן, יו"ר ענף רכב באיגוד השמאים, הציג בפני את המשתתפים את התהליך שעוברים בימים אלה שמאי הרכב במסגרת חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב שיחזק את הסדרת מקצוע שמאות הרכב. "אתם נקראים מומחים. המבטחות לא יכולות לעשות שום דבר ללא שמאי, אם תדעו לכבד את עצמכם, תהיה לכם פרנסה טובה ובטוחה עם תחרות בשוק חופשי. בחוק שירותי הרכב הגענו למצב שאיגוד השמאים קובע מי יישב במועצה המייעצת של השר ומי יהיה שותף לבית הדין למשמעת, מכבדים אותנו בכנסת ופותחים לנו דלתות", ציין יגן.

יגן פנה לנוכחים ואמר: "אתם צריכים להיות מלוכדים וממוקדים, להיות קבוצה שבה אחד תומך בשני. היום מנסים למצוא מתווה לבחירת שמאי הרכב ואנחנו מעורבים בהחלטות. תזכרו שאתם מתעסקים עם חברות כוחניות ואצלן פעמים רבות מה שכתוב הוא בגדר המלצה בלבד. למרות זאת, אנחנו הקטנים לעומת חברות הביטוח שמגלגלות שמונה מיליארד שקלים בשנה, בסוף אנחנו אלה שמאזנים בין האינטרסים של המבטחת והצרכן. כך למשל, הצלחנו להשיג סעיף בחוק רישוי שלפיו אסור לאף בעל מקצוע בענף הרכב לדבר עם שמאי עד שהוא מסיים את השומה כדי שלא תהיה השפעה על שמאי, כל השפעה כזאת היא עבירה פלילית שמחייבת הגעה לבית הדין למשמעת. אני ממליץ לכם להיות עם אצבע על הדופק, זוהי המון השקעה ולא פשוט, אבל התוצאה שווה את זה".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011