שד' רוטשילד 39, תל אביב, 66883
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
אילוסטרציה
כתבות נוספות
 
הכנסת אישרה: אנשים עם מוגבלות מקצרת חיים יוכלו לרכוש ביטוח חיים למשכנתה
לפי המתווה שגובש בין הבנקים, חברות הביטוח והמדינה, אדם עם מוגבלות מקצרת חיים יוכל לקבל הלוואה לדיור עד גובה של מיליון שקל המגובה בביטוח חיים ללא חיתום רפואי, כאשר סכום הביטוח יהיה מחצית מגובה ההלוואה
מליאת הכנסת אישרה אמש (ב') בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק לפיה אנשים עם מוגבלות מקצרת חיים יוכלו לרכוש ביטוח חיים למשכנתה לצורך רכישת דירה. המתווה המפורט בהצעה גובש בין הבנקים, חברות הביטוח והמדינה.

אנשים עם מוגבלות יקבלו משכנתה לדירה גם אם חברת הביטוח סירבה לבטחם בביטוח חיים
14/5/2018
ועדת הכספיים של הכנסת אישרה את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית | מנתוני רשות שוק ההון עולה כי יש בין 1,500 ל-2,00 סירובים בשנה לביטוחי חיים לבעלי מוגבלות
לפי המתווה, החל מספטמבר הקרוב אדם עם מוגבלות מקצרת חיים יוכל לקבל הלוואה לדיור עד גובה של מיליון שקל המגובה בביטוח חיים ללא חיתום רפואי, כאשר סכום הביטוח יהיה מחצית מגובה ההלוואה. המדינה מצידה, תסבסד עבור הזכאים את פרמיית הביטוח ובכך תסייע להם בתשלומים השוטפים.

המתווה גובש לאחר עבודה מאומצת של מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו שהביא את הבנקים להסכמות, מנכ"ל איגוד חברות הביטוח ד"ר גיא רוטקופף, והמדינה - מתוך מטרה למצוא פתרון לאותם אנשים שעד כה התקשו ברכישת דירה מאחר שלא יכלו לרכוש ביטוח חיים ולקבל משכנתה. הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ קארין אלהרר וקבוצת חברי כנסת ועברה בוועדת הכספים.

בחוק נקבע כי גוף פיננסי לא יסרב לתת הלוואה לדיור לאדם שנקבע לגביו שהוא אדם עם מוגבלות מקצרת חיים אם ומתקיימים לגביו כל התנאים שבסעיף, בכלל זה שההלוואה מבוקשת לרכישת דירה יחידה או חלופית (משפר דיור), ושהאדם עם המוגבלות עומד בתנאי ההלוואה שהגוף הפיננסי מציע והציג לו אישור שהוא מבוטח בביטוח חיים לאדם עם מוגבלות מקצרת חיים. סכום ההלוואה יהיה כפול מסכום הביטוח ולכל היותר מיליון שקלים חדשים.

כמו כן, מבטח לא יסרב למכור ביטוח חיים להלוואה לדיור לאדם עם מוגבלות מקצרת חיים עקב מוגבלתו אלא על פי הקבוע בדין, ואם סירב למכור לו ביטוח חיים עם חיתום, יציע לו ביטוח חיים לאדם עם מוגבלות מקצרת חיים שיהיה שווה למחצית יתרת סכום ההלוואה ולכל היותר חצי מיליון שקלים חדשים. אדם עם מוגבלות מקצרת חיים שנטל הלוואה כאמור ורכש ביטוח חיים כאמור זכאי לסיוע מהמדינה בסך של 300 שקלים חדשים בחודש בכפוף לעמידתו באמות המידה שייקבעו לפי הצעת החוק וכל עוד הוא מבוטח בביטוח חיים לאדם עם מוגבלות מקצרת חיים.

בדברי ההסבר נכתב: "גוף פיננסי הנותן הלוואות לדיור, דוגמת בנק, מבטח או חברה מנהלת, נוהג להבטיח את החזר ההלוואה באמצעות רישום משכנתה על דירת הלווה לזכות המלווה או דרישה שהלווה ירכוש ביטוח חיים שיבטיח את תשלום המשכנתא אם הלווה נפטר".

עוד מוסבר כי "בשנים האחרונות גופים פיננסיים נוהגים לדרוש, כתנאי למתן ההלוואה, את שתי החלופות האמורות גם יחד, כך שמימוש המשכנתה ייעשה אם הלווה אינו עומד בהחזר התשלומים, ובמקרה של פטירת הלווה החזר ההלוואה ייעשה מתוך כספי ביטוח החיים שלו. בעקבות שינוי זה, אנשים עם מוגבלות מוצאים את עצמם ללא אפשרות לקבל הלוואה לדיור גם אם יש בידיהם את ההון המזערי הדרוש כדי להגיש בקשה להלוואה לדיור, שכן מבטחים מסרבים לבטח אותם בביטוח חיים בשל הסיכונים הנובעים ממוגבלותם, או לחלופין מאפשרים להם לרכוש רק ביטוח חיים ללא חיתום, המוגבל בסכום שבין 300 אלף ל-500 אלף שקלים ותקופת אכשרה של שלוש שנים, על פי רוב, שבמהלכה הפוליסה מכסה מקרי מוות מתאונה בלבד".

אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועלים: "אתמול תיקנו עוול ההיסטורי למסורבי משכנתה לבעלי מוגבלויות. בנק הפועלים, כמוסד הפיננסי המוביל בישראל, מחויב לתרום את חלקו להפיכת ישראל למדינה המסירה את המגבלות מדרכם של אנשים בעלי לקויות, ואני מברך על הזכות שנפלה בחלקנו להוביל את השינוי הזה. אנו רואים בנגישות לאנשים עם מוגבלות נושא חברתי מהותי וחובה עסקית, כחלק בלתי נפרד מתפיסת השירות והאחריות החברתית שלנו".

ד"ר גיא רוטקופף, מנכ"ל איגוד חברות הביטוח: "ההתגייסות של חברות הביטוח, הבנקים והמדינה הביאה בשורה מבורכת לאנשים עם מוגבלות שלא הצליחו לקבל משכנתא לדירה - ולנו כחברה ככלל. אני מברך את חברי הכנסת קארין אלהרר ומשה גפני על קידום ההצעה ועל הפתרון שהושג. מדובר בנושא חשוב ועל כן עשינו מאמצים לקדמו". 

ח"כ קארין אלהרר: "את ההצעה הנחתי ממש בתחילת הקדנציה, כשהבנתי את גודל האפליה. זו אפליה שאין לה בסיס וסיבה אמיתית. היא מנעה מרבים שיש להם הון עצמי לרכוש דירה. אני כולי תקווה שכל מי שחווה עד היום קושי לקנות בית רק בגלל המוגבלות, יוכל היום לקבל מענה".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011