האורן 12, מגשימים, 56910
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
כתבות נוספות
 
סימן לבאות? בג"ץ הורה לרשות לא לפרסם את זהות הקרנות הזוכות במכרז
השופט ניל הנדל החליט בעקבות עתירת התאחדות חברות הביטוח שלא לעצור את המכרז, אך מנע לפי שעה את פרסום תוצאותיו | הוא קבע דיון בפני הרכב משולש, שיתקיים לכל המאוחר ב-10.10 | הרשות: ממשיכים בתהליך
הדרמה סביב מכרז קרנות ברירת המחדל לא שוכחת. שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, פרסם כבר אתמול (ג'), זמן קצר בלבד לאחר הגשת העתירה על ידי התאחדות חברות הביטוח, כי נאסר על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, לפרסם את זהות הזוכות במכרז עד להודעה חדשה בנושא. בכך נענה השופט הנדל לבקשת ההתאחדות, שביקשה צו על תנאי שימנע את פרסום התוצאות.

 
חברות הביטוח עתרו לבג"ץ: הליך מכרז קרנות ברירת המחדל פגום – להורות לבטלו
14/8/2018
התאחדות חברות הביטוח יחד עם מגדל מקפת הגישו עתירה בת 159 עמודים | "הממונה בחרה לחשוף את האמת ולא להצניע עוד את טעמו האמיתי: לחלק (שלא כדין) את השוק מחדש"
עם זאת, הוא לא אסר את קיום המכרז או הורה על דחייתו, לאחר שחברות הביטוח ביקשו צו המשעה את תוקפה של עמדת הממונה המפרטת את הכללים החדשים במכרז, עד להכרעה בעתירה החדשה. השופט הנדל קבע כי העתירה תדון בפני הרכב של שלושה שופטים וכי הדיון יתקיים לכל המאוחר עד ה-10 באוקטובר, כאשר יש לזכור כי הקרנות שיזכו במכרז החדש אמורות להתחיל לפעול כבר בנובמבר. רשות שוק ההון תגיש את תגובתה לעתירה לפחות עשרה ימים לפני מועד הדיון. 

ברשות שוק ההון אמרו כי "לאור החלטת בית המשפט, רשות שוק ההון ממשיכה בהליך. הרשות משוכנעת כי בית המשפט יבין כי במקרה זה האינטרס של הציבור הרחב מנוגד לזה של העותרים, דהיינו, איגוד חברות הביטוח ומגדל מקפת".

אתמול כאמור עתרה התאחדות חברות הביטוח לבג"ץ נגד מכרז קרנות ברירת המחדל החדש, בטענה כי הוא מפלה את קרנות הפנסיה הגדולות, או כפי שהן מכונות בעתירה, הקרנות המנוסות, ומעדיף את קרנות הפנסיה של בתי ההשקעות. בהתאחדות מבקשים מבית המשפט העליון צו על תנאי המורה לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, לנמק מדוע לא יבוטל במלואו מסמך "הליך קביעת קרנות נבחרות".

בחברות הביטוח טוענים כי ההליך נעשה במחטף בתום הקדנציה של המפקחת, תוך התעלמות מוחלטת מבקשת השופטים שניתנה במהלך העתירה הקודמת לבג"ץ, להביא את הנושא לחקיקה.

עוד נטען כי המכרז תפור וזהות הזוכות ידועות מראש. זאת כיוון שנקבעו כי ארבע קרנות יזכו במכרז כשלקרנות של בתי ההשקעות יתרון תחרותי ידוע, וכך ידועים גם גובה דמי הניהול שיאפשרו להן לזכות. "בהליך קיימת אפליה ברורה בין בתי ההשקעות לחברות ביטוח תוך יצירת אפליה תחרותית בשוק הפנסיה, תוך שנקבע פרמטר בודד של דמי ניהול לזכייה במכרז, מה שמחזק את טענת המכרז התפור", מסבירים בחברות הביטוח.

כפי שנכתב בשבועון עדיף האחרון, לקרנות הפנסיה הגדולות אין כל יכולת להציע הצעה טובה יותר מזו שתוצע - ככל שתוצע - על ידי מי מארבע קרנות הפנסיה שאינן נמנות עליהן. ארבע אלו תוכלנה להציע דמי ניהול הנמוכים - ולו בשברי אחוזים (ואף רק באחד הרכיבים) - מגובה דמי הניהול המינימליים בתוספת הפקטור השלילי. "ואין כל סיבה עסקית שלא יעשו כן, שהרי שיעור דמי הניהול המינימליים בתוספת הפקטור השלילי, עולה על דמי הניהול הנגבים כיום על ידי קרנות ברירת המחדל שנבחרו מכח ההסדר הקודם ובכך להבטיח את היבחרותן", ציינו בהתאחדות חברות הביטוח.

"הגם שעל פניו ההסדר החדש נועד להקטין את דמי הניהול ולשרת את התכלית המוצהרת של 'טובת העובד', בפועל - עיון בתנאיו מלמד כי חרף האשליה, ארבע קרנות הפנסיה הקטנות (אשר כאן המקום לציין, כי הן חברות גדולות אולם שרק בתחום הפנסיה הן 'קטנות'), תוכלנה להציע מכוחו דמי ניהול מהפקדות בשיעור גבוה של 2.49% ועדיין להבטיח את היבחרותן הוודאית", הוסבר.

 
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011