האורן 12, מגשימים, 56910
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
כתבות נוספות
 
הסיבה הרשמית לדמי הניהול המינימליים: כישלון ההליך בצ'ילה שהפך את הזוכות להפסדיות
רבות דובר על כך שרף דמי ניהול מינימלי נועד להבטיח כניסת משתתפים נוספים, אך ברשות סיפקו בתשובתם לעתירה הסבר אחר | ומה השיבו לטענת ה'איפה ואיפה' באשר לקביעת דמי הניהול כפרמטר יחיד רק במכרז הכללי?
רשות שוק ההון זכתה אתמול (ד') בניצחון גדול עם משיכת העתירה של חברות הביטוח. תשובת המדינה, כפי שהוגשה לשופטי העליון ימים ספורים לפני הדיון, מאירה תהליכים רבים שהתרחשו מאחורי הקלעים של המכרז שהסעיר את הענף.
 
דרמה בדיון בבג"ץ: חברות הביטוח משכו את העתירה נגד מכרז קרן ברירת המחדל
10/10/2018
לאחר שבועות ארוכים של המתנה לדיון, החליטו בהתאחדות חברות הביטוח להיענות להמלצת השופטים ולא להמשיך עם העתירה | עתה יוכלו ברשות שוק ההון לפתוח את תיבת המכרזים ולפרסם מיהן 4 הקרנות הזוכות
"ההטבה לקטנות – מתחייבת לצורך קידום מטרות ההליך והשגת יעדיו"

ברשות שוק ההון התייחסו כמובן גם לטענת ההפליה של הקרנות הגדולות. "כפי שכבר הובהר גם במסגרת תגובת המדינה לעתירה הקודמת, במסגרת ההליך אכן ניתן פקטור להצעותיהן של קרנות הפנסיה הגדולות (שנתח השוק מתוך סך ההפקדות לקרנות פנסיה מקיפות חדשות בשנה שקדמה למועד הקובע עלה על 5%), האופן שנותן עדיפות בבחירה לקרנות קטנות. בהליך הנוכחי נקבעה גם הוראה שעניינה קביעת דמי ניהול מינימליים, וכן נוספה הוראה לפיה יבחרו לפחות ארבע קרנות, שהצעותיהן תהיינה הנמוכות ביותר. הוראות אלה, בהצטברותן יחד, אכן מיטיבות עם הקרנות הקטנות, וזאת במטרה לאפשר לקרנות אלה לתפוס חלק שוק הולך וגדל במשק ובכך לתרום להמשך מגמות צמצום הריכוזיות והגברת התחרותיות", הסבירו ברשות.

"המדינה תטען כי מדובר למעשה בהבחנה רלוונטית אשר מתחייבת בנסיבות העניין לצורך קידום מטרות ההליך והשגת יעדיו, ואשר ביסודה עומדים שיקולי מדיניות וכן תכליות צרכניות מן המעלה הראשונה, כפי שגם נקבע בפסק דינו של בית המשפט הנכבד. יציאה להליך מבלי לתת במסגרתו עדיפות מסוימת לקרנות הקטנות כגון זו שנקבעה, עשויה ברמת ודאות גבוהה, בשים לב למידת הריכוזיות הגבוהה הקיימת בשוק, להביא לדחיקת הקרנות הקטנות מההליך מאחר שלקרנות הגדולות קיים יתרון לגודל. לפיכך, ללא מתן עדיפות לקרנות הקטנות קיים חשש ממשי דווקא להגברת הריכוזיות במשק ולפגיעה בהמשך יכולתן של הקרנות הקטנות להמשיך ולפעול בשוק הפנסיה בישראל", נכתב בעמדת המדינה כפי שהוגשה לבג"ץ.

חשש מקללת המנצח

בתושבתה, התייחסה רשות שוק ההון גם לסוגיית קביעת דמי הניהול המינמליים. "נוכח החשש מתופעת 'קללת המנצח' – שמשמעותה כי קיים סיכון שהגוף שהציע את המחיר הנמוך ביותר וזכה בהצעה לא יוכל לעמוד ביום שלאחר הזכייה במחיר הנמוך שהציע, ויחפש דרכים שונות שעלולות לפגוע במבוטחים לעשות כן, ערכה הרשות בחינה מחודשת של ההוראה בדבר שיעור דמי הניהול, כהכנה להליך החדש", ציינו בפיקוח. 

הם הזכירו את ההליך שהתרחש בצ'ילה, אשר הביא לכך שבמכרז שפורסם לפני מספר חודשים לא ניגשה אף חברה מנהלת להליך. 

"כישלון ההליך האחרון בצ'ילה נבע בעיקר מכך שמהליך להליך, שיעור דמי הניהול הלך ופחת, עד לרמה בה הקרנות הנבחרות חדלו להיות רווחיות. לצד זאת, משיכת דמי הניהול בשוק הפנסיה לרמה נמוכה מדי, כתוצאה מהגשת הצעות נמוכות מאוד ללא קביעה של רף מינימלי, עלולה לייצר סיכונים נוספים בשוק, כגון צמצום מספר השחקנים מאחר שלקרנות הקטנות אין יתרון לגודל כמו לקרנות הגדולות, וכן חשש לפגיעה באיכות השירות כתוצאה מהצעה נמוכה מדי, בשל קיצוץ בכוח האדם המשמש כדי ליתן שירות לציבור החוסכים", הוסבר בתשובה לעתירה.ההבדל בין הפרטי לממשלתי

נושא נוסף שעולה מתוך תשובת המדינה הוא נקודת המבט המבחינה בין הפקטורים לבחירה במכרז הממשלתי לבין אלו של המעסיקים העורכים מכרז פרטי. או במילים אחרות – האם דמי הניהול הם הפקטור היחיד החשוב? 

ברשות מזכירים כי בדיון הקודם שערך בג"ץ בנושא, ציינו השופטים כי יש לבחון בעתיד הוספת פרמטרים נוספים, אך "לא נטעו כל מסמרות בעניין". "בהתאם לפסק הדין (הקודם), ערכה הממונה בחינה עדכנית של המצב הקיים. כתוצאה מהממצאים שעלו מהבחינה העדכנית, מצאה הממונה כי יש להותיר את דמי הניהול כפרמטר יחיד, אך לצד זאת לקבוע רף דמי ניהול מינימלי, באופן שימשיך לשרת את כלל העמיתים ברמת ודאות מוחלטת ולאורך זמן מן הצד האחד, ואשר ייתן מענה לחששות שהובעו בפסק הדין מן הצד השני. 

ברשות מסבירים זאת באמצעות נתונים המראים כי שיעור התשואה היחסי שהושג על ידי הגופים במהלך השנתיים שקדמו לכניסת הקרנות הנבחרות לתוקף השתנה במהלך השנתיים שלאחר מכן, וכי הפרמטרים המסתמכים על ביצועי העבר אינם יכולים לנבא את ביצועי העתיד.

כאן נשאלת השאלה מדוע מעסיקים רשאים לכלול את התשואות ואת מדד השירות במכרזים הפרטיים. "מובן, כי ככלל, במסגרת הליך בחירת קופת גמל לעובד ספציפי, רצוי להתאים את המוצר במידה הרבה ככל הניתן למאפייניו הפרטניים של העובד, תוך התחשבות בכלל השיקולים הרלוונטיים לעניין, בהם דמי ניהול, תשואה, טיב השירות ושיקולים נוספים. עם זאת, כאשר מדובר בהליך כללי שמהווה הסדר ברירת מחדל דיספוזיטיבי לכלל העובדים של כלל המעסיקים במשק שנמנעו מלבחור בקופת ברירת מחדל בעצמם, ישנה בעייתיות בהסתמכות על קריטריונים המשתנים תדירות, ואשר, מידת הרלוונטיות וההשפעה שלהם על כלל העובדים כאמור אינה שווה או למצער דומה", השיבו ברשות על כך. 

"לעומת זאת, בנוגע להליך תחרותי שעורך מעסיק לצורך בחירת קרן ברירת מחדל לכלל העובדים שברשותו, ניתנה הדעת לכך שאפשרות הבחירה וההתאמה של הקריטריונים השונים לסוג העובדים ולצרכיהם הכלליים, בהתאם לסוג מקום העבודה ולמשתנים נוספים, עשויה במקרים מסוימים להיות גבוהה יותר", הוסיפו בפיקוח על הביטוח. 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011