שד' רוטשילד 39, תל אביב, 66883
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
כתבות נוספות
 
העליון: שיעור ההיוון לפיצויים בשל נזקי גוף יישאר בשלב זה על 3%
בפסק דין, המאמץ את מסקנות ועדת קמיניץ, מוסבר כי שיעור זה מגלם תשואה שניתנת להשגה, בסבירות גבוהה, באמצעות השקעה בסיכון נמוך של כספי הפיצוי | המשמעות: חברות הביטוח עשויות להשיב אליהן הפרשות שביצעו בעבר
בחברות הביטוח יכולים לנשום לרווחה, לאחר שבית המשפט העליון קבע כי שיעור ההיוון לפיצויים בשל נזקי גוף ימשיך לעמוד על 3%. על פי הערכות שונות, פסק הדין עשוי לסלול בפני חברות הביטוח את הדרך להשיב אליהן הפרשות שביצעו בעבר. העליון דן בשאלת הצורך להתאים את שיעור ריבית ההיוון בנזיקין לזה שנקבע בתיקון לתקנות הביטוח הלאומי (היוון), אשר נכנס לתוקף ב-1 באוקטובר 2017, והפחית את ריבית ההיוון הקבועה בתקנות מ-3% ל-2%.
 
בעקבות פסק הדין בעליון: הראל צפויה לשחרר עתודות להתחייבויות בסך 260 מיליון שקלים
11/8/2019
העליון קבע כי שיעור ההיוון לפיצויים בשל נזקי גוף בנזיקין ימשיך לעמוד על 3%
פסק הדין ניתן ביום חמישי האחרון (8 באוגוסט) בערעור שהגיש המאגר הישראלי לביטוח (הפול), בעניינו של מבוטח שנפגע קשה בתאונת דרכים בשנת 2011 ונגרמו לו פגיעות חמורות שהותירו מגבלות פיזיות וקוגנטיביות.

בפסק הדין אותו כתב השופט יצחק עמית, אליו הצטרפו השופטות ענת ברון ויעל וילנר, מוסבר כי שיעור זה מגלם תשואה שניתנת להשגה, בסבירות גבוהה, באמצעות השקעה בסיכון נמוך של כספי הפיצוי, לתקופה ממושכת ותוך שמירה על אפשרות לנזילות חלקית בהתאם לצרכי הניזוק כפי שנקבעו בפסק הדין.

קריאה לקביעת מנגנון עדכון לריבית ההיוון

עוד נכתב בפסק הדין כי "יש לקוות כי המחוקק יפעל בנושא בהקדם ויקבע הסדר ברור שיכלול גם מנגנון עדכון לריבית ההיוון, אם בהתאם להמלצות ועדת קמיניץ ואם בדרך אחרת. עד להכרעת המחוקק יעמוד שיעור ההיוון על כנו, אלא אם יוכח שינוי על פי הפרמטר שנקבע בדוח ועדת קמיניץ. כדי לספק מסלול חלופי ו'בטוח' לניזוקים, המדינה הודיעה כי תפעל לפתח אפשרות השקעה שתניב לניזוק תשלום חודשי (אנונה), ועל כך יש לברך".

השופט עמית ציין כי הפער בין ריבית ההיוון בנזיקין לבין ריבית הניכוי (שנגזרת מתקנות ההיוון של המוסד לביטוח לאומי) אינו ראוי ומוביל לתוצאות בעייתיות. "ועדת קמיניץ המליצה לשנות את התקנות כך ששיעור ההיוון יחזור ל-3%. אפשרות אחרת היא להותיר את מסקנות ועדת וינוגרד על כנה אך לגבי הריבית לצורך היוון קצבאות נכי עבודה, להבדיל מהריבית לצורך תביעת השיבוב, מה שמצריך תיקון של תקנות ההיוון לשם ניתוק הקשר בין שתי סוגיות אלה, ויש לקוות כי הדבר ייעשה במהרה. בתקופת הביניים, תעמוד בתוקף הסכמת הצדדים לנכות את סכומי הגמלאות לפי ריבית היוון של 3%".

עמית ציין עוד, כי "על אף השלכות הרוחב של הסוגיה שבפני בית המשפט, הרי שבחיי המעשה, מספר המקרים שבהם הניזוק נדרש באמת ובתמים לאנונה חודשית, אינו גדול, ומדובר בעיקר בנכויות קשות בתיקים דוגמת אקסלרד, שמספרם מועט. לכך יש להוסיף, כי גם מבחינת המל"ל, הצפי הוא שתביעות שיבוב תוגשנה רק ב-6% מהתיקים, לאור ההסדרים של המל"ל מול השחקנים החוזרים הרלוונטיים".

עמדת איגוד חברות הביטוח

איגוד חברות הביטוח שצורף להליך כידיד בית המשפט, הביע עמדתו כי הסוגיה מערבת שיקולים כלכליים ושיקולים של מדיניות משפטית וציבורית, אשר מובילים למסקנה כי אין להפחית את שיעור ההיוון, משום שקיימים כיום אפיקי השקעה בסיכון נמוך שמאפשרים להשיג תשואה ריאלית בשיעור של 3%. לעמדת האיגוד צורפו שתי חוות דעת כלכליות וחוות דעת משפטית.

האיגוד התייחס לשאלת ההיוון כחלק מתוך דיני הנזיקין, ונטען כי שיעור ההיוון צריך להיקבע בדרך של איזון בין האינטרסים של המזיק ושל הניזוק. בין היתר, האיגוד סבור כי בכפוף לכך שההשקעה תהיה בסיכון נמוך, מוטל על הניזוק למקסם את התשואה כחלק מהדרישה להקטנת הנזק. האיגוד הדגיש את ההשפעה המשקית הרחבה של הסוגיה שבה דן בית המשפט ואת ההשלכות של שינוי שיעור ההיוון על גובה דמי הביטוח, מה שיכביד על המבוטחים ועלול להוביל לצמצום ברכישת פוליסות. האיגוד סבור כי יש לשאוף לאחידות בין ריבית ההיוון בנזיקין לבין ריבית ההיוון של המל"ל, ולמרות זאת, נטען כי במצב הנוכחי אין הצדקה לקבוע את ריבית ההיוון בנזיקין על פי הריבית שנקבעה בתקנות ההיוון.

איגוד חברות הביטוח הגיש גם חוות דעת של מומחה לגבי אפיק השקעה שעשוי להתאים לצרכי הניזוקים.

קופות החולים הצטרפו לעמדת איגוד חברות הביטוח והוסיפו חוות דעת של מומחה מטעמן, הסבור כי שיעור ההיוון צריך לעמוד לכל הפחות על 3%.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011