עזה 29, ירושלים,
טלפון: 
לחץ לצפיה במספר
מימין: רועי ויינברגר, יוסי מנור, אודי כץ ואריה אברמוביץ
כתבות נוספות
 
אריה אברמוביץ: להפסיק להתרפס מול חברות הביטוח ולקחת מהן כספים
פאנל מיוחד אירח שלושה נשיאי לשכת סוכני הביטוח לשעבר | מנור: איפה יש יועץ אובייקטיבי בישראל? צריך נתק מוחלט בין שכ"ט לבין חברת הביטוח | כץ: הנסיעה של מקס בביטוח רכב תהיה קצרה, כמו של הבנקים בפנסיה
 

 
ישראכרט ומקס נכנסו בשבועות האחרונים לתחום התיווך בביטוח, כאשר ישראכרט רוצה לשווק בעתיד גם קופות גמל להשקעה, כלומר להתרחב מעבר לתחום הביטוח הכללי. שלושה נשיאי לשכת סוכני הביטוח לשעבר – יוסי מנוראודי כץואריה אברמוביץ, הציגו בפאנל מיוחד את עמדתם לגבי מידת האיום מצד השחקנים החדשים, ופרסו את הדרכים להתמודדות עמם.

"הבעיה הגדולה ביותר היא שימוש במאגרי מידע שלא לצורך שאליו נועדו", אמר מנור. "לא אוכפים בישראל את החוק הזה. ישראכרט ומקס, אם היו מפרסמים את עצמן ומבקשים מאנשים לפנות אליהן, היה מדובר בתהליך דומה לזה של ביטוח ישיר אחר. אבל שימוש במאגר המידע והנתונים שהרגולטור צריך לאסור עליהם להשתמש בהם, לא יתכן. הם מהווים איום. אני לא יכול להשתמש במאגרי מידע של הבנקים וכרטיסי האשראי. זה כשל גדול של הרגולטור וחייבים לתקן את נושא השימוש במאגרי מידע".

אברמוביץ התייחס בהיבט הזה למאבק שלשכת סוכני הביטוח מנהלת מול הרגולטור, וכינה אותו טעות. "תמיד ידענו להתמודד עם תחרות ואני מסכים עם יוסי שההתמקדות הייתה צריכה להיות בהגבלות שהיו צריכים להטיל על הסוכנויות של חברות כרטיסי האשראי - לא לתת להן להשתמש במאגרי מידע לצד הגבלות נוספות. במקרה הזה היינו מקבלים כתף חמה מהפיקוח ומהציבור. היה ניתן גם להיות יותר יצירתיים ולנסות לשכנע חברות ביטוח או להביא חברת ביטוח זרה. זה מה שניסיתי לעשות בתקופתי אבל בסופו של דבר זה מה שהלשכה בחרה, ולדעתי זו טעות".

אודי, הדואר נכנס לעולם התיווך בתקופתך. מה השתנה?

כץ: "לא התייחסנו אליהם. יש לי בשורה לחברת מקס. הם הולכים למכור ביטוחי רכב? הם יגלו שמדובר בנסיעה קצרה מאוד, כמו שהבנקים גילו בייעוץ תכניות פנסיה לביטוח. מקס פוגעת בתחרות. כדי שזה יהיה רווחי הם צריכים לחסל את סוכני הביטוח. מה שיקרה, וזה יהיה לרעת המבוטחים, המחירים יעלו. יש לי דעה קיצונית בעניין. אסור לתת לבנקים ולכרטיסי אשראי להתעסק בביטוח, זו דעתי".

מי שהעניק לסוכנויות של מקס וישראכרט את הרישיון הוא המפקח על הביטוח, ד"ר משה ברקת. מה דעתכם על היחס שלו לסוכני הביטוח? 

מנור: "אנשי הפיקוח מהר מאוד מחליפים צדדים. כל מי שעבר בפיקוח על הביטוח עובר לעבוד בחברת ביטוח. יש בזה כשל מתמשך. אריה העיר על זה בזמנו וביקש תקופת צינון הרבה יותר ארוכה".

אברמוביץ: "בגלל זה המפקחת (דורית סלינגר – מ.ע.) לא הגיעה לכנס אלמנטר שלנו".

כץ: "יש לי דעה שונה משלהם. מה אתם מצפים מהם? שילכו לעבוד בתור ספרים? זה המקצוע שלהם. ראיתי את כל אלה שהיו בפיקוח בתקופתי, היו בעד הסוכנים יותר מאשר חברות ביטוח. הם אנשים צעירים ומחפשים עבודה. יש להם תקופת צינון וזה מספיק. עם זאת, אני לא מקבל את זה שאנשי רשות ההון בזמן שהם ברשות ההון, עובדים ועושים דברים תוך חשיבה על עתידם".

מנור: "אף אחד מהם לא הלך להיות סוכן ביטוח. תמיד הלכו לעבוד בצד החברות. אף אחד מהם לא בכיוון של להיות איש ביטוח ולהבין את המהות, הם מקבלים החלטות על סוכני ביטוח כשלא מרגישים את המהות. אנחנו לא חברת ביטוח, אנחנו סוכני ביטוח".

אברמוביץ: "כשניסיתי לעניין מישהי שעבדה בפיקוח לעבור ללשכת סוכני הביטוח בתפקיד מסוים, לא צלח".

מה אפשר לעשות כדי לשפר את היחסים עם לשכת סוכני הביטוח?

מנור: "היחסים בסדר, צריכים להיות קורקטיים. המפקח צריך לפקח, הוא רגולטור וצריך לעשות את זה ולהסתכל על תהליכים בעולם. רגולטורים נפגשים בכנסים ומדברים בינם לבין עצמם. אין בעיה עם זה. הבעיה היא בצורך להקשיב לנו. הם מקשיבים מאוד לחברות הביטוח ופחות מקשיבים לסוכני הביטוח. אני מבקש מהרגולטור שיקשיב לנו. אנו שחקנים בשוק. יש יצרנים אבל השחקנים הראשיים הם הסוכנים".

כץ: "מה שמטריד אצל הפיקוח הוא שבאג'נדה שלהם הם אומרים שצריך להגן על הלקוחות, ואת זה אני מקבל. גם את האמירה שצריך לשמור על חברות הביטוח, אני מקבל. אבל הם צריכים גם להגן על יציבות סוכני הביטוח וזו הטעות לדעתי של הפיקוח על הביטוח". 

אברמוביץ: "בתקופה שלי פנינו כמה פעמים לדורית עם כל מיני דברים שרצינו שיגנו עלינו והיא דווקא נענתה לבקשותינו, לא תמיד. האופציה שהלשכה לקחה כדי לתת למפקח להתערב ביחסים בינינו לבין חברות הביטוח, פתחה פתח גדול מאוד ואני לא יודע אם אי פעם נצליח לסגור אותו. חשבתי ואני עדיין חושב שאסור למפקח להתערב ביחסים בינינו לבין חברות הביטוח. בתקופתנו תמיד היה לנו שיח עם הפיקוח. הרבה מהלכים הובלנו יחד ובהרבה מהלכים שהובלנו הפיקוח הצטרף לאחר מכן. צריך להבין את הפיקוח, הוא לטובת האזרחים וברגע שאנו מצהירים מעל כל במה שהאינטרסים שלנו לטובת הלקוח, תמיד נמצא שפה משותפת".

אריה, אני רואה שהבאת את הדוח של הוועדה לבחינת עתיד ענף הביטוח. אחת המסקנות העיקריות הייתה לעשות הפרדה בין ברוקר. סוכן ביטוח אובייקטיבי זו הגדרה לא נכונה. אבל לגבי עמלה יחידה, איך אתם רואים את זה?

כץ: "מה זה סוכן אובייקטיבי? על מה מדובר? באילו ענפים?" 

מנור: "איפה יש יועץ אובייקטיבי בישראל? אם הוא מקבל שכ"ט אז הוא לא אובייקטיבי. צריך להיות נתק מוחלט בין שכ"ט יועץ לבין חברת ביטוח. זה לא קיים בישראל. אז איך אתה פונה לסוכנים לדבר איתם על סוכן אובייקטיבי?" 

אברמוביץ: "עצם השימוש במושג אובייקטיבי הוא לא נכון ולא טוב. זה מעמיד אותנו במקום שכאילו אנו לא אובייקטיביים. בעתיד הסוכן יבחר בין להיות סוכן קשור (tied agent) לברוקר. ברוקר שיעבוד עם רוב חברות הביטוח יקבל עמלה אחידה פר מוצר. הבאתי את דוח הוועדה הציבורית שנמצא גם על שולחנו של המפקח משה ברקת ואני יודע שמשתמשים בו כאסטרטגיה. חבל שהלשכה לא השכילה להשתמש בו גם כן ולראייה איך סוכן הביטוח ייראה בעתיד אבל זה מה שיש".

יש מספר מינימום של חברות שאפשר לעבוד איתן? 

מנור: "אתה רוצה לעבוד עם כל החברות, במיוחד באלמנטרי. נפגשתי כאן בוועידה עם נציג של בית השקעות שלא יכולתי לעשות הסכם איתם. סיפרתי לו שהשגתי ללקוח עסקה יותר טובה בחברות ביטוח אחרות, אז מה, בגלל שהתחברתי רק ל-3 חברות לא אשיג לו עסקה יותר טובה? אז הנה הסוכן האובייקטיבי, השגתי עסקה יותר טובה". 

אברמוביץ: "זה המקום שצריכים להיות בו. חברת ביטוח יכולה לשווק את מוצריה שלה בלבד. סוכן ביטוח יכול לשווק את כל המוצרים. בעתיד גם של ליברה למשל. זה הכוח שלנו, לשם צריך לקחת את הסוכן, לא לקשר עם חברות ביטוח.

כץ: "הנושא של הסוכן האובייקטיבי מאוד חשוב למפקח הנוכחי. אני מאוד מכבד אותו, הייתי מאוד נהנה לריב איתו ולדון בדברים ואני מוכן לדון איתו גם על סוכן אובייקטיבי. צריך ללכת לכיוון הפנסיוני, כי באלמנטר יש בעיה לעבוד עם הרבה חברות - מרבית הסוכנים, גם אם ירצו לא יכולים לעבוד עם 4 חברות כי החברות לא יסכימו לעבוד איתם. אפשר להגיע להידברות בשקט ולהתקדם בשקט ולחפש מתווה. אפשר לקחת ענף אחד לניסיון ולהתקדם איתו".

אברמוביץ: "צריך להפסיק להתרפס מול חברות הביטוח ולקחת כספים. אנחנו לא יכולים להביא את האג'נדה שלנו מול שלהם. מה שאודי אמר עכשיו הוא חשוב מאוד, זו המטרה. להוביל אג'נדה ואסטרטגיה משלנו ולהגיע למקום שבו אנו יותר חזקים".

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
 
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011